Csalással szerezte doktoriját Erdő Péter húga?
Éveken keresztül úgy vezette a váci katolikus főiskolát Fülöpné Erdő Mária, Erdő Péter bíboros húga, hogy nem felelt meg a rektori pozícióhoz szükséges feltételeknek.
Szlovákiában szerzett doktoriját csak tavaly nyáron honosíttatta, de maga a disszertáció is aggályos. Az ügyben sok kérdés tisztázatlan. Az alapvető jogok biztosa most arra szólította fel az oktatásért is felelős minisztert, adjon érdemi tájékoztatást.
Lényegében semmi mást nem tett, mint szóról szóra újrahasználta egy korábbi dolgozatát, itt-ott változtatott a dátumokon, majd doktori disszertációként benyújtotta, megvédte és doktori fokozatot is kapott érte Fülöpné Erdő Mária, a váci Apor Vilmos Katolikus Főiskola (AVKF) jelenlegi rektora. Több mint egy hét telt el azóta, hogy a Népszavának több, az intézményben tanító oktató és iskolai dolgozó is beszámolt a katolikus főiskola falai közt uralkodó "áldatlan" állapotokról (oktatás minőségének romlása, hallgatók számának csökkenése, autokratikus vezetési stílus, indokolatlan kirúgások). Kérdéseinkre - mint például hogy az oktatók miért nem kapják meg a jogszabályban előírt béremelésüket - mindmáig nem kaptunk választ sem az iskolai vezetéstől, sem pedig a fenntartó váci püspökségtől.
Szabálytalan? Nem számít!
Ugyanakkor megkereste lapunkat Rostás Rita, az AVKF egykori rektorhelyettese, hogy beszámoljon a rektorasszony különös fokozatszerzéséről. Rostás 2013-ban hagyta ott az intézményt, miután tudtán kívül több jogszabályellenes intézkedés született; például egy az egyben meg akarták szüntetni a pszichológia szigorlatot, holott ez csak szenátusi határozattal lehetséges (ami nem állt rendelkezésre), és nem azonnal, csak felmenő rendszerben. Amikor ezt szóvá tette, annyit mondtak: "nem számít". Ahogy korábban az iskola dolgozói, Rostás Rita is beszámolt arról, gyakran érezte úgy, hogy Erdő Mária azt hiszi, bármit megtehet, mert testvére - Erdő Péter bíboros - mögötte áll. A rektorhelyettes számára az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor a rektornő e-mailben mindenkit elküldött szabadságra, majd nem sokkal később többekhez - így a rektorhelyetteshez is - egy újabb üzenet érkezett. Erdő Mária ebben már arról írt, hogy kinek milyen munkát kell elvégeznie - a szabadság ideje alatt.
Nem sokkal távozása után jutott tudomására, hogy egykori főnöke nem is ülhetne a rektori székben: Erdő Mária 2011-ben szerezte meg doktoriját a már említett módon a szlovákiai Rózsahegyi Katolikus Egyetemen, 2012-ben választották meg rektornak. A doktori honosítására azonban csak tavaly nyáron került sor, ami lényegében azt jelenti, hogy a rektorasszony évekig úgy vezette az AVKF-et, hogy a pozíciójához szükséges feltételeknek nem felelt meg. Rostás Rita kezdeményezte a honosított doktori visszavonását, mert miután a dolgozatot nagy nehezen sikerült megszereznie, egyértelművé vált, hogy szinte semmilyen új kutatási eredményt nem tartalmaz, Erdő Mária gyakorlatilag a teljes szöveget egyik 2002-es munkájából emelte át. Az anyagot úgy próbálta "frissíteni", hogy az irodalmi jegyzékben felsorolt művek kiadási dátumát átírta, ugyanakkor arra már nem figyelt, hogy az önkényes változtatásokat a lábjegyzetekben is mindenhol kivitelezze, így akadnak eltérések. Egy könyv esetében előfordult, hogy a kiadását 2007-re dátumozta, holott a mű kiadója akkor már nem is létezett.
Törvényes, de nem etikus
Rostás Rita a doktori ügyében 2014-ben kereste a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottságot, ahonnan azt a választ kapta, hogy a bizottságnak "nem feladata a felsőoktatási intézmények akkreditációja kapcsán a miniszteri hatáskörbe tartozó jogi aktusok törvényességi felülvizsgálata". Kereste az Országos Doktori Tanácsot is, ők azt írták, nincs jogszabályi felhatalmazásuk a doktori cím használata jogosultságának elbírálására, keresse az Oktatási Hivatalt (OH), mert a honosítási eljárásokról ott vezetnek nyilvántartást. Rostás Rita ezt is megtette; az OH azt válaszolta, hogy ilyen nyilvántartás nincs, kérdésével pedig keresse közvetlenül az érintettet. Erdő Mária azonban, a főiskola más vezetőivel egyetemben minden kínos kérdés ügyében "szent hallgatásba" burkolózik, a sajtó kérdéseire sem hajlandóak válaszolni.
A volt rektorhelyettes ekkor az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) fordult, s egy nyílt levelet is közzétett, külön Balog Zoltán humánminiszternek címezve. Ebben azt írta, félő, hogy miniszter csak a formális jogi követelmények teljesülését vizsgálhatja, tartalmi kérdésekben nem foglalhat állást. "Aki a tartalomról véleményt mondhat, annak nincs jogszabályi felhatalmazása, akinek pedig jogszabályi felhatalmazása van, az a tartalmat nem vizsgálja? Innen egyenes út vezethet a politikus berkekben gyakran hangoztatott felmentő mondathoz: törvényes, de nem etikus. Jó lenne, ha a felsőoktatás, ami a jövő nemzedék erkölcsi értékítéletének kialakításáért felelős, nem süllyedne erre a szintre. Tisztességes célként tűzzük ki azt, hogy ami nem etikus, az nem elfogadható" - fogalmazott.
Intézkedjen a miniszter!
Rostás Rita egyebek mellett arra szeretett volna választ kapni, lehet-e úgy érvényes a doktori fokozat Magyarországon, hogy a szerzőnek egyetlen lektorált folyóiratban sem jelent meg cikke a kutatásáról, illetve hogy kimeríti-e a hamisított adatok használatának tényállását, ha egy szerző számos esetben megváltoztatja az irodalmi hivatkozások évszámát, és saját, több évvel korábbi, belső kiadványban megjelent munkáját szinte szó szerint felhasználja doktori dolgozatában. Az Emmi hónapokkal később érkezett levelében nem adott konkrét válaszokat, több kérdést figyelembe se vettek, azt viszont megírták, Erdő Máriát tájékoztatták arról, hogy "a jogszabályi feltételek érvényesülése érdekében" a honosításra irányuló eljárást kezdeményeznie kell. Így sikerült a doktorit tavaly júliusban honosíttatni.
Mivel az Emmi második nekifutásra sem adott teljes körű tájékoztatást az ügyben, az AVKF egykori rektorhelyettese az alapvető jogok biztosához fordult. Székely László ombudsman most júniusban adta ki állásfoglalását; megállapította, hogy mivel a minisztérium válasza nem tartalmazott érdemi megállapítást - illetve az érdemi válasz mellőzésének indoklását -, és az egy hónapos ügyintézési határidőt is jelentősen túllépte, "a jogbiztonsággal, a petíciós és a tisztességes hatósági eljáráshoz való joggal összefüggésben visszásságot okozott". Székely László felszólította Balog Zoltán humánminisztert, intézkedjen az ügyben valamennyi megválaszolatlan kérdéssel kapcsolatos tájékoztatás megadásáról, és hogy a jövőben a közérdekű bejelentések intézése során fokozottan ügyeljen a vonatkozó előírások maradéktalan betartására.
Szerző: Juhász Dániel / nepszava.hu
3 komment
A történet három éves:
https://endresy.blogspot.hu
Úgy látszik, hogy kis