h i r d e t é s

Egy friss kutatás szerint nem csak Völner érintett a többség szerint

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Egy friss kutatás szerint nem csak Völner érintett a többség szerint

2021. december 21. - 07:33

Varga Judit igazságügyi miniszter, sőt Orbán Viktor miniszterelnök felelősségét is firtatják a megkérdezettek a Népszavának kutató Publicus Intézet felmérésében, amelyben az exállamtitkár korrupciós botrányáról kérdeztek.

A többség úgy véli, Varga Judit igazságügyi miniszter is felelős azért, hogy helyettese, Völner Pál korrupciós botrányba keveredett – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készített közvélemény-kutatásából. A felmérés szerint a megkérdezettek alig valamivel kevesebb mint fele úgy látja, megállapítható a miniszter felelőssége, s Varga ezt az eredményt is csak annak köszönheti, hogy a kormánypárti szavazók igencsak megengedőek voltak vele.

Az ellenzékiek 84 százalékával szemben csak 22 százalékuk vetette fel a tárcavezető felelősségét. Még így is úgy véli minden nyolcadik Fidesz-KDNP-szavazó, hogy a miniszternek le kellene mondania, az ellenzékieknek viszont 82 százaléka szerint lenne szükséges Varga távozása, de még a bizonytalanok csaknem 40 százaléka is lemondáspárti. Orbán Viktor felelősségét is sokan érzik az ügyben: a válaszadók negyven százaléka, az ellenzékieknek pedig több mint háromnegyede szerint a kormányfő felelőssége is megállapítható, sőt meglepő módon még a fideszesek között is van 11 százalék, aki így vélekedik. A kormány megítélését tekintve az is beszédes, hogy a megkérdezettek 53 százaléka szerint nemcsak Völner érintett az ügyben a kormányzat legmagasabb szintjén, s csak 8 százalék zárta ki ennek lehetőségét mondván, az államtitkár magánakciójáról volt csak szó. Az sem vet túl jó fényt a kabinetre, hogy csak a válaszadók 14 százaléka szerint különleges eset Völneré, ennél három és félszer többen viszont úgy gondolják nem egyedi jelenség a korrupció az ország legfelső vezetésében.

Az ellenzék folyamatos kritikája szerint a Polt Péter vezette ügyészség rendre megpróbálja elszabotálni a kormányzat számára kínos korrupciós ügyeket. Jó példa erre, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF több, magyarországi közbeszerzésekkel kapcsolatos észrevétele is következmény nélkül maradt. Ezek után nem meglepő, hogy a Völner-ügy kipattanásában csak a megkérdezettek 39 százaléka szerint játszhat valamekkora szerepet, hogy a független igazságszolgáltatás minden korrupciós üggyel szemben fellép, s válaszadók negyede szerint ez a valós oka az exállamtitkár meggyanúsításának. Ezzel szemben 31 százalék véli úgy, ennek éppenséggel semmi köze az ügyhöz, nem emiatt bukott le az igazságügyi miniszterhelyettes. A kormánypárti szavazók természetesen jobban hisznek a független igazságszolgáltatás fellépésében, 35 százalékuk szerint egyértelműen emiatt robbant ki az ügy, az ellenzékieknek viszont kevesebb, mint ötöde vélekedik így. A DK-szavazók közül tízből hárman a kormánypártiakhoz hasonlóan hisznek még a független igazságszolgáltatásban, s ugyanennyire optimisták a 60 év feletti szavazók is, míg a 18-29 évesek inkább az ellenzéki állásponttal értenek egyet.

Jellemző, hogy a válaszadók csaknem fele szerint Völner bukásának sokkal inkább az a valódi oka, hogy a kormányzat legmagasabb szintjén döntöttek feláldozhatóságáról, s 36 százalék szerint egyértelműen emiatt került napvilágra az exállamtitkár korrupciós ügye. Ezzel szemben mindössze 15 százalék zárta ki ennek lehetőségét. A maffiaállami berendezkedésre utaló kormányzati döntésben az ellenzékiek csaknem kétharmada hisz, a Fidesz-KDNP-s szavazóknak viszont csak a 12 százaléka. A budapestiek csaknem fele véli, hogy a legfelsőbb szinten született döntés arról, hogy elengedik Völner kezét, a falusiak ennél optimistábbak, s csak harmaduk gondolja ezt. Azt, hogy a kormány legmagasabb szintjén nem tudtak Völner „tevékenységéről”, csak a válaszadók 15 százaléka hiszi, s figyelemre méltó, hogy még a kormánypárti szavazóknak is csak 17 százaléka gondolja úgy: a legfelsőbb vezetésnek fogalma sem volt az exállamtitkár korrupciós ügyéről. Leginkább a nyugdíjasok hisznek a kormány „tudatlanságában”, de a Fidesz-KDNP legmasszívabb szavazóbázisának tagjai közül is csak minden ötödik válaszadó vélekedik így.

Az összes megkérdezett 38, az ellenzékiek kétharmada szerint igencsak valószínű, hogy az igazságszolgáltatás befolyásolásának gyanúja miatt annyi vád éri az Orbán-kormányt, hogy olykor muszáj felmutatni egy-egy áldozatot. Ezért Völner Pál negyedikként csatlakozott a Mengyi-Simonka-Boldog fémjelezte kormánypárti csapathoz. A fideszeseknek csak 12 százaléka lát efféle kegyetlen kiszámíthatóságot az ügy mögött, a kormányváltást akarók közül pedig leginkább a DK-sok támogatják ezt a verziót: tízből nyolcan megtervezett akciót látnak Völner lebukása mögött. A kormánypártok szerepét egyébként még saját szavazóik is látni vélik a botrány kirobbanásában: a Fidesz-KDNP-sek csaknem 20 százaléka szerint Völnerrel a Fideszben a sajátjaiknak üzennek, hogy fenntartsák a katonai fegyelmet. Az összes megkérdezett 28, az ellenzékiek 40 százaléka véli úgy, hogy leginkább ez állhat az államtitkár hirtelen bukásában.

Az összes megkérdezett harmada, az ellenzékiek 58 százaléka, de még a kormánypárti szavazók 14 százaléka is lát összefüggést Völner korrupciós ügyének kirobbanása, valamint aközött, hogy Varga Judit közlése szerint az exállamtitkár engedélyezte, kit figyeljenek meg a Pegasus-kémszoftverrel Magyarországon.

Népszava