h i r d e t é s

Egy szavazatszámláló beszámolója

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Egy szavazatszámláló beszámolója

2018. április 15. - 09:11

Komolyan gondolja valaki, hogy a szavazat számláló bizottság mind az öt tagja alá ír két jegyzőkönyvet, egyénit és pártlistást, ami nem felel meg a valóságnak?

Szavazatszámlálás - a kép illusztráció! - Forrás: haon.hu

Egy ilyen aláírás bűncselekmény, egytől három évig büntetik. Tegnap részt vettem egy választási bizottságban, kötelezően minden szavazólapot háromszor számoltunk meg, mindig más. A háromból két eredménynek egyezni kell. A választók listáján, amit a választók aláírnak, az aláírásokat szintén háromszor számolják át, ennek az eredménye és az urnában talált szavazatoknak egyezni kell. Sose egyezik, két-három szavazólap mindig hiányzik, elviszik a szavazók, ezt jegyzőkönyvezni kell, továbbá meg kell számolni a megmaradt szavazólapokat.

A szavazók aláírásának, az urnában talált szavazólapoknak, a reggel átvett szavazólapok, és a megmaradt üres szavazólapok különbség számának egyenlőnek kell lenni. Miután ezt jegyzőkönyveztük, utána kezdjük szortírozni a szavazólapokat pártok és jelöltek szerint, a rontottakat külön tesszük.

A rontottakat minden bizottsági tag megnézi, egyenként megvitatja, majd elfogadásáról szavaz a bizottság. Az elutasított szavazólap hátuljára rá kell írni, az indokot. Minderről két jegyzőkönyv készül, amelyet a szavazatszámláló bizottság minden tagja aláír. Ha egy tag megtagadja az aláírást, akkor lehet kezdeni a számlálást előröl, mert nem érvényes a jegyzőkönyv.

Az urnába visszakerül minden szavazólap és az összes nyomtatvány. A két jegyzőkönyvből minden tag kap egy hiteles példányt. Majd a jegyzőkönyvet és a leplombált urnát közösen beviszik a területi választási bizottsághoz, ahol az adatokat számszakilag ellenőrzik, és jelenlétünkben számítógépbe viszik.

Az nálad lévő jegyzőkönyv adatait 10 perc múlva az interneten össze tudod hasonlítani a választási bizottság honlapján megjelenő választókerületed adataival.

Az írott jegyzőkönyveket megkapják a pártok is az általuk a választókerületbe delegált tagjaiktól, vagy kérhetik hiteles másolatát a választási bizottságtól.

A választási bizottságnál összegyűlt szavazatköri jegyzőkönyveket a jogorvoslati idő lejárta után a helyi levéltárba kell elhelyezni, ahol bármely állampolgár beletekinthet.

No most ehhez nézd meg amit írtam. Nincs ellentmondás. Ha egy halottat bevisznek,teljesen stimmel minden. Annyit tesznek hozzá amennyit akarnak. Elvenni viszont nem tudnak.

 

Név és cím a szerkesztőségben