Egyre több a skarlátos gyerek, itt vannak az érintett országrészek és a jellemző tünetek
A betegség komoly szövődményekkel járhat, de antibiotikummal jól kezelhető. Négy megye érintett a leginkább a ciklikusan visszatérő baktérium okozta betegségekben.
Hatszorosára emelkedett a skarlátos betegek száma. Január első hetében 33 beteget diagnosztizáltak, februárban viszont már 140, márciusban pedig 200 új fertőzöttet találtak hetente a Népegészségügyi Központ adatai alapján.
Havasi Katalin az InfoRádióban ennek kapcsán elmondta: a lezárásmentes évnek is köszönhető, hogy a közösségben a gyerekek szervezetét legyengíthette a többi vírusfertőzés, amelyekkel nagyon sokat találkoztak az elmúlt hónapokban. Ez lehet az oka annak, hogy a streptococcus pyogenessel találkozó gyerekek fogékonyabbak arra, hogy kialakuljon a betegség.
A skarlát egy baktérium okozta megbetegedés, ami jellegzetes tünetekkel és adott esetben olyan komoly szövődményekkel járhat, mint például a vesegyulladás vagy a reumás láz. Havasi Katalin felsorolta, milyen tipikus tünetei vannak a skarlátos gyerekeknek:
- hirtelen lázasodnak be, nagyon magas lázzal,
- erőteljes torokfájásuk van, amivel akár még nyelni is nehéz, ezért a folyadékot, az ételt is kevésbé fogadják el,
- apró elemű, tapintató vörös kiütések vannak a bőrükön, mintha piros grízzel öntötték volna le őket,
- nyelvükön az első napokban fehér lepedék van, mellette nagyon vörösnek látszik a nyelv. Ahogy a lepedék leválik, kialakul a jellegzetes "málna nyelv", amikor a piros nyelv ízlelőbimbói megduzzadnak és dudorok látszanak rajta.
- Kísérheti fájdalmas nyirokcsomóduzzanat, amikor a gyerekek arca kipirosodik, és szinte az egész arcuk piros lesz,
- a száj körül egy háromszögben viszont fehér marad a bőr.
A skarlát penicillin tartalmú antibiotikummal 10 nap alatt jól gyógyítható.
Aki egyszer megfertőződött, az nem kapja el újra:
ezzel a védettséggel magyarázható, hogy a felnőttek már ritkán lesznek skarlátosak – tette hozzá az Havasi Katalin, Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke.
Járványvédelmi intézkedésre szükség van-e?
Az ügyben az InfoRádió Surányi Orsolya helyettes országos tisztifőorvost szólaltatta meg, aki tisztázta:
nincs, a betegség megjelenése ugyanis ciklikus, az esetszámok 5-6 évente megemelkednek.
"Szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy ez nem meglepetés számunkra" - mondta. Az utolsó ilyen skarlátos év 2015/2016 volt, de a ciklus a Covid miatt kitolódott.
Kiemelte: a skarlát ma már jól kezelhető, az antibiotikum megfelelő szedésével pedig a szövődmények is elkerülhetők. A skarláttal szemben - mint ő is megerősítette -
nincs védőoltás.
A betegség a 3-5 évesek körében terjed, a Hajdúság, Csongrád, Baranya és Vas jobban érintett, mint más vármegyék.
"Ma már nem tartjuk számon olyan súlyos betegségként, de csúnya tünetek esetén orvoshoz kell fordulni" - mondta még. (Infostart)