h i r d e t é s

Ez a két vakcina hatékony az indiai variáns ellen is

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ez a két vakcina hatékony az indiai variáns ellen is

2021. május 26. - 06:23

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca koronavírus elleni vakcinája is hatékony az indiai dupla mutáns ellen - derül ki egy brit tanulmányból. De csak abban az esetben, ha az oltottak mindkét részoltást megkapják.

A német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina első adagjával töltött fecskendők a 16 és 18 év közötti fiatalok oltásán a Somogy Megyei Kaposi Mór Oktató Kórházban kialakított oltóponton 2021. május 17-én. - Fotó: MTI/Varga György

A Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca oltóanyaga is magas szintű immunvédelmet biztosít a világszerte gyorsan terjedő indiai vírusváltozat okozta tüneti megbetegedés ellen, csakúgy, mint a brit változat esetében - erről számolt be a bbc.com.

Az angliai népegészségügyi szolgálat, a Public Health England (PHE) friss tanulmánya szerint a Pfizer-BioNTech-vakcina hatékonysága 88 százalékos az indiai kettős mutánssal szemben. (Míg a B.1.1.7-es, brit változat esetében 93 százalékos hatékonysággal akadályozza meg a tünetetekkel járó megbetegedést.) Az AstraZeneca oltóanyagát vizsgálva 60 százalékos hatékonyságot tapasztaltak az indiai variáns ellen. (Ami 66 százalék körül alakul a brit változat esetében.)

Egy dózis nem elég

A PHE munkatársai ugyanakkor hangsúlyozták: ezeket az eredményeket a második dózis beadása után két héttel kapták. Vagyis mindkét, vizsgált vakcinából két részoltás szükséges - és a második után két hétnek kell eltelnie - a maximális immunvédelem kialakulásához. Az első részoltás csak minimálisan véd az indiai változat okozta tünetekkel járó megbetegedés ellen: 3 hét elteltével a Pfizer-BioNTech-, és az AstraZeneca-vakcina is csak 33 százalékos hatékonyságúnak bizonyult. (Összehasonlításképpen: a brit változat ellen mindkét oltóanyag első dózisa 50 százalékos hatékonyságú.) 

A PHE szerint az oltások hatékonyságának különbsége azzal magyarázható, hogy az AstraZeneca-vakcinát később kezdték használni az Egyesült Királyságban mint a Pfizert, ezért összességében kevesebb adat áll rendelkezésre róla. Emellett előbbinél hosszabb ideig tart a maximális hatékonyság elérése, mióta a két dózis beadása között eltelt időt a gyártó ajánlása alapján - a legtöbb országban - 4 hétről 12 hétre tolták ki.  

A vizsgálat - amelyet április 5. és május 16. között végeztek - 12 675 genomszekvenálással beazonosított eseten alapult, és ezek között mindössze 1054-ért felelt az indiai változat, az úgynevezett B.1.617.2.  A  tanulmány szerzői az összes korcsoport adatait megvizsgálták, de csak két oltásra vonatkozóan, mert a Moderna oltóanyagátcsak április eleje óta használják az Egyesült Királyságban, és egyelőre kevés adat van róla.  

Egyre több megbetegedést okoz az indiai mutáns

Az indiai variáns gyorsan terjed: május közepén már Nagy-Britannia 23 városában ez volt a domináns változat. Az Egészségügyi Világszervezet tájékoztatása szerint május közepén már a világ több mint 40 országában kimutatták a B.1.617.2 vírustörzset. (hazipatika.com)