h i r d e t é s

Ezért tud súlyos pénzeket lehúzni a magyar emberekről a saját bankjuk

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Ezért tud súlyos pénzeket lehúzni a magyar emberekről a saját bankjuk

2021. augusztus 21. - 07:27

Az utóbbi évtizedben jelentősen megdrágult a bankolás, a magyarok számára pedig különösen jelentős költség havi szinten egy folyókszámla fenntartása, használata. A bankok díjszabása sokszor kedvezőtlenül magas költségeket ró az ügyfelekre, akik ezzel csak a számlakivonaton szembesülnek. A legtöbben mégis ódzkodnak a számlacsomagváltástól, pedig súlyos összegeket spórolhatnának meg havonta.

Forrás: MajomTárca

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) lapunkkal közölt adatai szerint 2010-hez képest tavaly két és félszer annyit fizettünk a számlavezetésért, a készpénzfelvétel költsége duplázódott és a bankkártya használat, valamint a rendszeres átutalás díja cirka 40 százalékkal magasabb. Az alapvető banki költségek - ide értve a csoportos beszedés, illetve az eseti átutalás díját is - a 2020-as évi átlaghoz képest 2021 júniusára 3,3-5,6 százalékkal lettek magasabbak.

Amíg 2010-ben még átlagosan 4250 forintot fizettek a magyar ügyfelek a bankoknak kártyahasználati költségként, addig 2021 júniusában már 6270 forintot. Az évi nagyjából 4 százalékos emelést jelent. Amíg bő 10 évvel ezelőtt átlagosan 250 forintba került, hogy 20 ezer forintot felvegyünk az ATM-ből, a saját bankunknál, belföldön, addig 2021 júniusában átlagosan 519 forint volt ugyanez a tranzakció - vagyis 2,6 százaléka a felvett összegnek.

A Statisztikai Hivatal az eseti átutalás és a csoportos beszedés díját csak 2014 óta vizsgálja. Ebben az évben átlagosan előbbiért 150, utóbbiért 95 forintot fizettek az ügyfelek. 2021 júniusában 328 forint volt a bankon kívüli eseti utalás, és 125 forint a csob. Minden banki szolgáltatás díja emelkedő tendenciát folytatott az elmúlt években, egyedül a rendszeres átutalási megbízás lett átlagosan olcsóbb 2018 után.

Ha a grafikonon a piros vonalat követjük, láthatjuk, hogy 2014-ben nagyot esett a görbe, majd 2015-re helyreállt az emelkedő ütem. Ez a törés azért következhetett be, mert 2014. február 1-jétől vezették be, hogy havonta legfeljebb két alkalommal, összesen 150 ezer forint összeghatárig ingyen vehető fel készpénz egy, az ügyfél által megjelölt fizetési számláról. 

Az MNB szerint is drága a bankolás

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021-es Fizetési Rendszer Jelentése alapján a hazai bankszámlák költsége nagyon magasnak tekinthető: túl sokat fizetnek az ügyfelek a számlavezetésért és a megbízásokért, ez pedig nem csak pénzkidobás, de gátja lehet a pénzügyi rendszer fejlődésének is. A jegybank kimutatása alapján

a lakosság 60 százaléka havi ezer forintnál többet fizet a bankszámlájáért.

Több mint 400 ezer ügyfél pedig havi 5 ezer forintot meghaladó összeget fizet a bankjának a számlacsomagjáért cserébe. Egy átlagos magyar számára havonta 1600 forintos kiadást jelent a bankszámlája. A legalább egy átutalási megbízást megadók pedig átlagosan havi 2 ezer forintot fizetnek a csomagjukért, ami éves szinten 19-24 ezer forint teljesen felesleges kiadás. 

Megéri váltani

Hacsak nem most nyitott valaki teljesen új számlát, valószínűleg megéri elgondolkodnia a váltáson. Egyrészt, rengeteg ügyfél egyszer megnyit egy számlát, és utána évekig rá sem néz a kondíciókra, pedig igencsak megváltoznak a bankolási szokásai. Az, hogy egy bankszámlának mekkora a havi költsége, múlik azon is, mennyi csoportos beszedési megbízást adunk, hányszor utalunk, használunk ATM-et. Évekkel ezelőtti szokásokhoz igazított alap számlacsomaggal pedig hamar elszállhatnak a költségek. (Pénzcentrum)