Féltik az európai választások tisztaságát
Hogyan védhetjük meg az európai választások tisztaságát a külső beavatkozásoktól?
Ezzel a kérdéssel foglalkozott az Európai Bizottság konferenciája.
Az utóbbi években egyre több a hackertámadás, néhány ország pedig álhírek terjesztésével befolyásolt különböző európai választásokat.
"Szomorú, de nagyon nehéz ez ellen védekezni. Ha nem vagyunk szakértők a témában, akkor nagyon nehéz kideríteni, hogy melyik videó igazi és melyik hamis, különösen a neten, ahol a minőség gyakran rossz a tömörítés miatt. A jó hír viszont az, hogy mesterséges intelligenciát is használhatunk ennek a kiderítésére" - mondta Matthias Niessner, a Müncheni Egyetem professzora.
A technológia haladása egyúttal manipulációs lehetőséget is teremt – így a valáság és a hamis hírek között elmosódik a határ.
"Úgy gondoljuk, hogy ez lesz az újabb frontvonal az információval való manipulációban. Szerintem fel kell vértezni az embereket és a társadalmat a védekezés lehetőségével. Úgy gondljuk, meg kell mutatni a hamís hírek előálításánák technikáját ahhoz, hogy az emberek a legközelebb felismerjék ezeket a youtube-on és bekapcsoljon náluk a vészcsengő, hogy nem szabad mindent elhinni" - mondta a Rasmussen Global lemzőcég szakértője, Fabrice Pothier.
A technológiai cégek olyan internetes szűrökön is dolgoznak, amelyek blokkolnák a hamis videókat.