h i r d e t é s

Füstbe ment informatikai fejlesztések

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Füstbe ment informatikai fejlesztések

2016. november 14. - 13:46
0 komment

Meghirdette a felszámoló a Synergon-csoport vagyonelemeinek egyik legértékesebbikét, az uniós támogatással kifejlesztett okosrendszereket - írja a Világgazdaság.

A pénzügyi megrendülésben nagy szerepet játszott a BKV tájékoztató rendszere, a Futár - Fotó: Reviczky Zsolt / vg.hu

Eladó a feleslegessé vált online játékrendszer is.

Közel egymilliárd forintnyi vagyont hirdetett meg a július óta felszámolás alatt álló Synergon Integrátor Kft. hagyatékából a felszámoló Pro Bonum Gazdaságszervező Kft. Nettó 855 millió forint az irányára azoknak az irányítási rendszereknek – praktikusan forráskódostul megvásárolható szoftvereknek –, amelyeket a cég uniós támogatásokkal fejlesztett ki. A valaha egymilliárd forintra becsült speciális elektronikus játékszoftvert birtokló leány, a Game Server Invest Kft. 100 százalékos üzletrészét pedig mindössze 6 millió forintra tartják. Ez úgy olvadhatott el, hogy a cégrészesedésre több mint egymilliárd forint értékvesztést számoltak el egy jogszabályváltozás okán, amelynek nyomán a szoftvert már nem tudták hasznosítani a szerencsejáték-bizniszben.

Az okosrendszerek kikiáltási ára éppen megegyezik a cég könyveiben az immateriális javak között szereplő Smart Building és Smart Grid rendszerekével. Utóbbi a villamosenergiarendszer-irányítók számára készült, alkalmas az energiafelhasználás optimalizálására, akár a fogyasztó távolról történő lekapcsolására vagy korlátozására is. Az innovatív épületüzemeltetési rendszer a nagy energiafogyasztók számára készült, végső soron ugyancsak az energiabeszerzés, illetve -felhasználás optimalizálását célozza. A fejlesztéseket ígéretesnek találták, hiszen a két projektre együtt 756 millió forint uniós támogatást nyert el a Synergon. Az egyedi ügyféligények szerint konfigurálható, mérőeszköz- és platformfüggetlen smart megoldások külföldi eladásából jelentős bevételeket reméltek, most azonban a támogatási pénzeket vissza kell fizetni, mert a szerződésekben kikötött fenntartási időszakot nem tudja teljesíteni a Synergon, hiszen felszámolásba dőlt. Vagyona negatívba fordult, a saját tőkéje mínusz 1,7 milliárdon állt tavaly év végén, és csaknem ennyi követelést tartott nyilván a könyveiben.

Nem közömbös az anyavállalat, az egykori tőzsdei cég, a Synergon Informatikai Rendszereket Tervező és Kivitelező Zrt. számára sem az okosrendszerüzlet kimenetele, hiszen a Synergon-csoport vagyonának jelentős eleméről van szó. Január óta folyik az anyacég végelszámolása, ami nem teljesen független a leányvállalat informatikai fejlesztéseitől. A pénzügyi megrendülést alapvetően a BKV egyik legnagyobb közösségi közlekedést segítő, uniós forrásból finanszírozott projektjéhez, a Futárhoz kötik, legalábbis a mérlegbeszámolók alapján. A Synergon Integrátor volt a Futár-projekt fővállalkozója. A beszámoló szerint „hatalmas erőfeszítéseket” tett a projekt befejezésére, és ez a társaság, sőt a csoport más cégeinek is „pénzügyi helyzetét súlyosan megterhelte”. A felmerült műszaki problémák megoldásának és a kényszerű alvállalkozó-váltásoknak a többletköltségei, valamint a súlyos kötbérek okozta likviditási gondok vezettek a csődhelyzethez a levezetés szerint.

Egyelőre van remény arra, hogy az anyacég, a Synergon Zrt. végelszámolása nem fordul felszámolásba, ha azonban menet közben kiderül, hogy a vagyon nem elegendő a hitelezők kifizetésére, akkor következne a felszámolás. Arra azonban Fintha-Nagy Ádám végelszámoló nem sok esélyt lát, hogy a hitelezők kifizetése után marad még szétosztani való a részvényesek között.

vg.hu