Halálos lehet a mozgásszegény életmód
Így az év elején rengeteg ember újévi fogadalmai között áll az a pont is, hogy életmódot fog váltani idén, többet fog sportolni, mozogni.
Ennek a célja lehet a fogyás is, vagy csak egészséges életmódot szeretne folytatni az illető. Az év elején elkezdett életmódváltások nagyon motiválóak lehetnek, hiszen ilyenkor mindenki azt érezheti, hogy idén, tiszta lappal elkezdheti az egészet és most már végig fogja csinálni. Viszont ha valaki komolyan gondolja azt, hogy egészségesebb életmódra tér át, akkor annak nem kell január 1, de még csak egy új hónap kezdete se.
Mi bajunk lehet a mozgásszegény életmódnak köszönhetően?
Néhány szakember azt vallja, hogy a lustaságot már önmagában is betegségnek lehetne nyilvánítani, hiszen sok esetben ez áll a mozgásszegény életmód mögött. Mindig van valami indok, amiért épp ma nem tudunk mozogni, mindent kitalálunk, csak hogy ne legyen rá időnk. Ilyen esetben mindenképpen a probléma gyökerét kell megkeresni. Szakemberek szerint a fizikai tétlenség és a rossz egészségügyi állapot között nagyon szoros kapcsolat található.
Kevesen tudják azt is, hogy az elhízást már betegségnek nyilvánította az Egészségügyi Világszervezet is, ennek kialakulásának azonban a legtöbb esetben komoly oka van. A mozgásszegény életmód pedig nem csak az elhízást okozhatja, de rengeteg komoly betegség is kialakulhat emiatt. A legújabb felmérések pedig azt mutatják, hogy csupán minden huszadik ember teljesíti a minimálisan ajánlott testmozgást. A kutatások pedig azt is alátámasztották, hogy az elmúlt 6-8 évben a súlyos beteg embereknél a dohányzás, a stressz, a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód is fellelhető volt. A helytelen táplálkozás, a hizlaló, rossz minőségű ételek elfogyasztása mellett a hízás egyik fő oka az, hogy rendkívül keveset mozgunk.
A csekély kalóriaégetés miatt a test a bevitt energia raktározásába kezd, ezáltal kialakulnak testünkön a zsírpárnák. A legelső és legfontosabb lépés, hogy az étkezésünkön változtassunk, hiszen sportolhatunk mi akármilyen keményen, ha közbe helytelenül táplálkozunk. Fontos, hogy arra koncentráljunk, hogy olyan ételeket fogyasszunk, amelyekből energiát kaphatunk, nem pedig elveszik azt. Ha kialakult a helyes táplálkozási szokásunk, akkor beiktathatjuk a mozgást is.
Súlyos betegségek alakulhatnak ki, ha nem mozgunk rendszeresen
Magas vérnyomás, szív-és érrendszeri problémák, keringési zavarok, légúti megbetegedések ésaII-es típusú cukorbetegség is könnyedén kialakul azoknál az embereknél akik nem mozognak semmit. A helytelen életmód emésztőrendszeri problémákat is okozhat, a gyakori székrekedés miatt pedig hosszú távon a bélrendszer alsó felének el rákosodását is okozhatja. Rengeteget ülünk, sokan ülő munkát is végzünk, a folyamatos ülés pedig a bélrendszeri irritációk illetve gyulladások kialakulásához is vezethet.
A kutató orvosok azt vallják, a gyomorrák kialakulási is a mozgásszegény életmódnak köszönhető sok esetben. Ezért aztán rettentő fontos, hogy minden nap mozogjunk, amennyit csak lehet. Nem órákon át tartó futással kell kezdeni, elég otthonra egy stepp pad, vagy ha megoldható járunk a boltba és a munkahelyünkre gyalog, vagy esetleg biciklivel. Ez jó kezdet lehet ahhoz, hogy megszokjuk és megszeressük a mindennapi mozgást.