Hatalmas élőképpel tüntetnek ma a Hősök terén
Szerda délután fél hatra demonstrációt hirdetett a Hősök terére a Civilizáció nevű civil csoport a kormány által benyújtott friss civiltörvény miatt. - írja az index.hu.
A törvényről itt írtunk részletesebben, körülbelül úgy lehetne összefoglalni, hogy az tökéletesen alkalmas egyes civil szervezetek folyamatos vegzálására és megbélyegzésére.
A szervezők az eseményt a civiltörvény mellett az elfogadott CEU-ellenes törvény miatt is szervezik, először a vásárnapi tüntetésen harangozták be. Az esemény Facebook-oldalán - ahol eddig közel 25 ezren jelezték, hogy részt vesznek, vagy érdeklődnek - azt írják a demonstráció két okáról:
- A Civilizáció csoport megbélyegzőnek tartja a kormány civiltörvényhez beadott módosító javaslatát, mely csak tovább nehezítené az ország jobbításán dolgozó hazai civil szektor működését.
- A civilek és a CEU ellehetetlenítése a tudás és a gondolat szabadságát támadja. A tudás szabadsága mindannyiunké, és nem hagyhatjuk, hogy ezt elvegyék tőlünk.
A terv szerint a szerda esti eseményen a Hősök terén „16 000 nm-es területen az összegyűlő civilek tömege alkot meg egy élőképet, ezzel üzenjük Magyarországnak és a világnak, hogy tovább dolgozunk az ország érdekében és maradunk azok, akik vagyunk, maradunk azért, amiért elköteleztük magunkat.
Maradunk, hogy elutasítsuk a megbélyegzést, maradunk, hogy mások is maradhassanak
- írják. A civiltörvényt április 7-én nyújtották be.
Mi is a gond ezzel a civiltörvénnyel?
A tervezett civiltörvény a külföldi kapcsolatokat vághatja el, vagy a hazai támogatástól foszthatja meg a civil szervezeteket. A hivatkozás persze más, de a megkérdezettek csak politikai hangulatkeltést látnak az ügy mögött.
Aki nem, legfeljebb azért, mert messze van attól, hogy valaha is 7,2 milliós támogatást kapjon külföldről. A tervezett törvény értelmében ugyanis azok a magyar civil szervezeteket, amik évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről, azok külföldről támogatott szervezetnek minősülnek, és ezt be kell jelenteniük 15 napon belül.
A kormány hivatkozása ugyan a terrorizmus és pénzmosás elleni harc, de egyáltalán nem látszik, hogyan járulna hozzá ehhez a civil szervezeteket érintő törvénytervezet. Arra viszont biztosan jó,
- hogy megnehezítse az iskolai, kórházi alapítványok, segélyszervezetek hazai adománygyűjtését,
- hogy a „külföldről finanszírozott szervezet” billogjával bizalmatlanságot ébresszen,
- és hogy olyan adminisztratív feladatokat rójon ki, amelyek új információhoz ugyan nem segítik a hatóságokat, viszont időt és pénzt vesznek el a szervezetek eredeti munkájától.
Főként azzal, hogy nem csak az évenként 7,2 millió forintot meghaladó összegű pénzbeli támogatást, de a vagyoni juttatásokat is tételesen kell jelezni a bíróságnak küldendő listán – ami a bírálók szerint ráadásul később még jó lehet az államnak a civil szervezetek rövid pórázon tartásához.
A negyedik tömegdemonstráció 10 napon belül
Ez a demonstráció az elmúlt napok negyedik tömegdemonstrációja lesz:
- Április 2-án, két nappal azelőtt, hogy a parlamentben tárgyalták volna, majd a kormánypárti képviselők megszavazták volna a CEU ellen kitalált törvénymódosítást több ezren tüntettek Budapest utcáin az akkor mg csak tervezett törvény ellen. A Fővám térről a CEU épületének érintésével a Parlamenthez vonultak, ahol a demonstráció végén a demonstrálók a levegőbe emelték világító telefonjaikat, ahogy az internetadó-ellenes tüntetésen.
- Egy héttel később, április 9-én, a törvény parlamenti megszavazása után, de Áder János aláírása előtt már 70-80 ezer ember ment ki az utcára, hogy tiltakozzon a törvény ellen, illetve az oktatási és egyetemi szabadság mellett. A tömeg a Várkert Bazártól indult, majd a Lánchídon át a Parlament elé vonult. A méreteket jól mutatja, hogy a megtelt Kossuth téren elhangzott beszédek végeztével is még érkeztek az emberek tömött sorokban a Duna felől. A demonstrálók egy része, pár ezer ember elindult először az Emmi épületéhez, majd egy darabig a körúton vonulva a Fidesz-székházhoz mentek. Végül néhányan még elfoglalták az Oktogont körülbelül hajnal kettőig
- Egy nappal később, április 10-én Áder János aláírta a CEU-ellenes törvényt, ami spontán tüntetést váltott ki este. Először csak néhány száz ember tüntetett a Sándor-palota előtt, majd a pár ezresre duzzadó tömeg végül elindult a Lánchídon át az Oktogon, majd Blaha érintésével a Magyar Rádió Nemzeti Múzeum mögötti épületéhez, ahol hajnal kettőig maradtak: azután vonultak haza, hogy sikerült az épületre kitűzni egy EU-s zászlót.
Ezek után az előzmények után lesz szerdán tüntetés, demonstráció a Hősök terén.