h i r d e t é s

Hitelesek a kiszivárgott NATO-iratok Magyarországra vonatkozó információi

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Hitelesek a kiszivárgott NATO-iratok Magyarországra vonatkozó információi

2023. május 03. - 06:53

A Nemzeti Információs Központ (NIK) feloldotta a titkosítást arról a jelentésről, amely a Pentagon-iratokként elhíresült titkosszolgálati szivárogtatás magyar vonatkozásait taglalja, szúrta ki a Hvg.

Az ehhez csatolt kísérőlevél szerint az iratokban három Magyarországra vonatkozó állítás szerepelt, úgy tűnik, egyik sem hamis, azt azonban megállapította a NIK, hogy az amerikaiak nem hallgatták le a magyar kormányt.

A jelentést az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának április 19-i ülésén ismertették, és eredetileg minősített, vagyis titkosított adat volt a tartalma.

A bizottság jobbikos elnökének, Sas Zoltánnak a kezdeményezésére azonban a NISZ főigazgatója a minősítést megszüntette, így most már elérhető mind a prezentáció, mind pedig az a levél, amit Kovács Zoltán András dandártábornok, a NIK főigazgatója fűzött a prezentációhoz.

A Pentagon-iratok három témában tartalmaznak Magyarországra vonatkozó állításokat:

  • a bemutatón szereplő első dokumentum a szövetségesi együttműködés keretében jelöli Magyarországot, amely – a délkeleti zászlóalj harccsoport részeként – teljesíti vállalt szövetségesi feladatait.
  • A második dokumentumban az Egyesített Vezérkar hírszerző részlege összesíti a szövetséges országok fegyverszállítással kapcsolatos akkor aktuális álláspontját – ebben az olvasható, hogy Magyarország nem szállít halált okozó eszközöket Ukrajnának, és a jövőben sem tervezi ezt, ugyanakkor a Horvát Fegyveres Erők 14 darab Mi-8 HP típusú helikopterét Ukrajnába magyar légtéren keresztül fogják szállítani.
  • ACIA Műveleti Központjának jelentésében az olvasható, hogy Orbán Viktor február 22-én egy politikai stratégiai ülésen az Egyesült Államokat jelölte meg pártja első három ellenfele egyikeként. A jelentés készítője forrásként az USA budapesti nagykövetségét jelölte meg, azzal a megjegyzéssel, hogy mindez az Amerika-ellenes retorika szintjének növekedését jelenti a kommunikációban.

Kovács Zoltán András a dokumentumban leírja: az utolsó pont sajtóhírre alapozott értesülés, és nem a magyar kormány lehallgatásából származó információ. A főigazgató megjegyezte: mivel a legtöbb médium látszólag az iratok tartalmának pontos ismerete nélkül dolgozta fel az információkat, akár a dezinformáció terjesztéséhez is hozzájárulhattak. A levélben azt is leírta: megvizsgálták a magyar vonatkozású dokumentumok eredetiségét, és abban nem fedeztek fel utólagos módosításokat.

„Az eddig ismertté vált dokumentumok alapján közvetlen magyar érdeksérelem nem merült fel” – írta a főigazgató. „…a nyilvánosságra kerülő dokumentumokban a magyar fél hivatalos álláspontját a készítők megfelelően és pontosan mutatták be, az iratok pedig hazánk szempontjából negatívan értékelhető elemet nem tartalmaztak, azok közbeszédben megjelenése kizárólag a korábban említett torzító tényezőknek köszönhető.”

A Pentagon-iratok szivárogtatásával egy 21 éves férfit, Jack Douglas Teixeirát vádolják, aki korábban a Nemzeti Gárda massachusettsi légibázisának hírszerző egységénél dolgozott. A szivárogtatásban szigorúan titkos amerikai és NATO-hírszerzési dokumentumok kerültek nyilvánosságra egy tervezett ukrajnai tavaszi offenzíváról, illetve szigorúan titkos külpolitikai elemzésekről. Teixeira nemcsak a szivárogtatás miatt lehet bajban, hanem azért is, mert az amerikai szövetségi ügyészek szerint korábban többször is arról írt a közösségi oldalain, hogy „rengeteg embert” akar megölni, és több korábbi tömegmészárlásra is rákeresett a kormányzati számítógépén. (Telex)