Hongkongban megtaláltak az első, bizonyítottan koronavírussal újrafertőződött beteget
A férfi először áprilisban épült fel a világjárványt okozó betegségből. A tudósok szerint pedig ez az első dokumentált eset, amely azt bizonyítja, hogy a koronavírusra csak pár hónapig tart az immunitás.
A 33 éves SARS-CoV-2 vírussal fertőzött férfi a repülőtéri szűrővizsgálaton akadt fenn – írja a Bloomberg. A férfi egyébként éppen Európából tért vissza Hongkongba. A Hongkongi Egyetem kutatói a vírus örökítőanyagának vizsgálatával mutatták ki, hogy ezúttal már egy új fertőződésről van szó, amit egy másik vírustörzs okozott.
Mindez nem túl bíztató a nyájimmunitás kialakulása szempontjából, ugyanakkor jó hír, hogy a mostani fertőzésnél a férfi tünetmentes maradt, ami nagyjából egybecseng az eddigi vizsgálati eredményekkel, tehát hogy az első fertőzést követő újrafertőződések már sokkal enyhébb lefolyásúak lesznek. A kutatók szerint mindez arra utal, hogy a SARS-CoV-2 nem fog eltűnni, hanem a közönséges megfázást kiváltó koronavírusokhoz hasonlóan fennmarad az emberi populációban, akár természetes úton (egy korábbi fertőzéssel), akár mesterségesen – oltással – próbálunk ellene immunitást nyerni.
Eddig is akadtak olyan esetek, amikor felmerült az újrafertőződés gyanúja (többek között Dél-Koreában), de ezek sosem voltak egyértelműek – hibásak lehettek a minták, problémák lehettek a mintavétellel, illetve a legvalószínűbb az volt, hogy a teszt az eredeti fertőződésből visszamaradt vírusdarabokat érzékelt.
Ez a mostani viszont az első dokumentált eset arra, hogy egy korábban felgyógyult beteg másodszorra is elkapta a fertőzést.
Egy esetből ugyanakkor a kutatók még nem vonnának le messzemenő következtetéseket, ehhez sokkal több vizsgálatra lesz szükség. A kérdés tehát továbbra is az, hogy amennyiben kialakul a vírusra az immunitás, az mennyi ideig tart. Magyarországon a járványhelyzet jelenleg így fest. (raketa.hu)