Így működik a NER: egy volt polgármester vesszőfutása
A rendszer nem kegyelmez azoknak, akik nem állnak be a sorba. Erről szól Pusztai-Csató Adrienn, Szentistván volt polgármesterének története. - írja a nepszava.hu.
Vagyonvizsgálat, különös módon bekért telefonos híváslisták, alaki hibáktól hemzsegő fegyelmi eljárás – az elmúlt egy évben ezek kísérték a volt szentistváni polgármester életét. Eredendő bűne az volt, hogy 2014-ben kétharmados többséggel, független indulóként leverte a hivatalos Fidesz-jelöltet: ezt a térség országgyűlési képviselője, Tállai András sosem bocsátotta meg neki. Tállai ezt később nyilvánosan tagadta, és azt mondta, az elmúlt húsz évben egyetlen önkormányzat munkájába sem szólt bele.
A polgármestert viszont nem hívták meg hivatalos rendezvényekre, a pályázataikat – noha kormánybarát cégekkel készíttették azokat – rendre elmeszelték. Tavaly április elején, arra hivatkozva, hogy a független polgármesterrel nem halad előre a falu, felállt a képviselő-testület. Júliusban új polgármestert választottak, és a korábbi faluvezető – aki addigra az Új Kezdet tagja lett – nagyjából kétszáz szavazattal elbukott. Ez nemcsak egzisztenciális veszteséget jelentett, az egész addigi életét fel kellett adnia: a környék egyetlen hivatalában sem merték alkalmazni a korábban rendészeti tisztként, majd jegyzőként is dolgozó asszonyt. Régen volt olyan kötelezettség, hogy az eredeti munkahelyüknek vissza kellett venniük a polgármestereket, ha nem választják őket újra. A jogszabályt 2014-ben változtatta meg Fidesz-kormány, most már nincs ilyen védőernyő.
– Korábban úgy volt, hogy a leköszönő polgármesterek végkielégítést kaphattak, ám mivel én időközi választáson veszítettem el a tisztségemet, ez sem járt.
Két gyereket nevelek egyedül, nem vagyok könnyű helyzetben: annyit kértem csak, hogy az általam személyesen használt laptopot és telefont, amikre a munkahelykeresés miatt lett volna szükségem, megtarthassam.
De az új polgármester több levélben, sürgetően követelte mindkettőt vissza, mintha hiányuk legalábbis a hivatali ügymenetet akadályozta volna
– tette hozzá.
Később egy távoli jóakarójától, aki értesült az eljárásról, kapott egy laptopot, amit úgy értékelt, hogy még nem veszett ki a szolidaritás az emberekből. Hozzátette: noha őt azért állították fel, mert nem nyert pályázatokat, ilyen források az ígéretek ellenére sem érkeztek a faluba az elmúlt egy évben, legfeljebb azokat a munkákat fejezték be, amelyeket még az ő idején elkezdtek.
Miután a környéken egyetlen polgármester sem merte alkalmazni, végül Gödöllőn kapott állást, beruházási jogászként (Gödöllőn polgármester Gémesi György, az Új Kezdet elnöke). Nagyobbik fia egyedül maradt Szentistvánon, mert Pest megyében nem találtak hasonló tematikájú képzést, mint amire Egerben jár, a kicsi pedig vele költözött. A család így legfeljebb hétvégente látja egymást, ami egyiküknek sem jó.
– Egyértelműen látszott, hogy tiszta eszközökkel nem bírnak velem, mert sokan támogattak helyben, de egy jól felépített, démonikus kampánnyal, gusztustalan szórólapokkal, kamu fegyelmi eljárásokkal, és az emberek manipulálásával az utolsó három hétben sikerült engem is ellehetetleníteni
– mondta. Szavai szerint az elszegényedett falvakban jó ideje egyfajta kontraszelekció érvényesül, a jobban képzett, több forrásból tájékozódó értelmiségi réteg a városokba vagy külföldre települt. Azok számára, akik helyben maradtak, nem kellenek „cizellált” ideológiák, könnyen elhisznek mindent, amit mondanak nekik.
– Mivel nem voltam kompatibilis a politikával, minden megtettek, hogy dilettánsnak állítsanak be, annak ellenére, hogy jegyzőként már volt közigazgatási tapasztalatom.
A mostani munkakörömben jogászok minősítenek, és rendre pozitív visszajelzéseket kapok. Ezért is gondolom úgy, hogy egyfajta szervezett boszorkányüldözés folyt ellenem, amit persze nem helyi kútfőből vezényeltek le
– mondta. A kampány utolsó heteiben, kamerák előtt biztosítva a nagy nyilvánosságot, azt olvasták a fejére, hogy elherdálta a közpénzt, nem tud elszámolni reprezentációs költségekkel, ezért fegyelmit indítanak ellene.
Cáfolni nem volt módja, bizonyítékokat nem mutattak. - Ha az lett volna a cél, hogy feltárják ezeket az úgynevezett visszaéléseket, akkor fogadnak egy felkészült ügyvédet, és biztosítják az alapvető jogaimat a védekezéshez, ám ilyesmi nem történt. Nem is ez volt a szándék, hanem hogy lejárassanak, s ezt az ügyet lehetőleg elhúzzák a 2019-es önkormányzati választásokig, attól tartva, hogy netán újra ringbe szállok a posztért - mondta. Ugyanilyen ügyben büntetőfeljelentést is tettek ellene, többek között azt kifogásolva, hogy egy Mikulás napi ünnepségen a hivatali dolgozók gyerekeinek önkormányzati büdzséből vásárolt piros sapkákat.
Véletlen vagy sem, Pusztai-Csató Adrienn épp a kampányidőszakban kapott NAV-ellenőrzést is. Az unokatestvére egyik cégébe, egy cukrászdába korábban betársult tulajdonosként, fizetés és osztalék kivétele nélkül. Ezt be is vallotta a vagyonnyilatkozatában, amely lezárt borítékban ott volt a hivatalban.
Érdekes módon, ez a dokumentum épp tavasszal, a polgármester-választás előtt pár héttel tűnt el a gazdasági irodáról, majd nem sokkal később ellene, és a cég ellen is indult egy komplett vagyonvizsgálat, ahol öt évre visszamenőleg minden számlát bekértek. Ez az ügy azóta lezárult, egy apró hiányosság miatt mindössze kétezer forintos bírságot kellett fizetne, de az eljárás megviselte.
Máskor egy vastag boríték érkezett a telefonszolgáltatójától a lakására, azzal, hogy küldik az általa lekért híváslistát. Ilyet azonban ő nem kért, ám mivel telefonja a polgármesteri hivatal flottájának része volt, így vélhetően mások voltak kíváncsiak arra, kikkel beszélgetett. Ez személyiségi jogokat sért, emiatt a helyi jegyzőnél tett panaszt, aki azóta sem méltatta válaszra.
Úgy tűnik, annak ellenére is „utánanyúlnak”, hogy már elköltözött a faluból. A közelmúltban rendezett matyó lagzi szervezése alatt – miként az egyik résztvevőtől megtudta – a helyi vezetők arról beszéltek, hogy információik szerint a volt polgármester az esemény megzavarására készül, a helyi romákkal karöltve, ezért fokozott figyelemre kérték a szervezőket. Hogy a Szentistvánon gyorsan elterjedt sugallat, és az újabb besározási szándék alól tisztázza magát, a volt faluvezető – miként lapunknak elmondta – bejelentést tesz a Nemzeti Nyomozóirodánál, derítse ki hivatalos vizsgálat, valóban vannak-e bűnözői kapcsolatai és felforgató szándékai.
Ez ügyben kerestük a falu jelenlegi polgármesterét, Dobóné Koncz Juditot is, aki azt mondta: a matyó lagzival kapcsolatos fenyegetésről nem tud, az ő szájából ezzel kapcsolatos mondat biztosan nem hangzott el, a maga részéről pedig megválasztása óta arra törekszik, hogy nyugalom legyen a településen.