h i r d e t é s

Inkább csak blöff a magyar és a lengyel fenyegetés

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Inkább csak blöff a magyar és a lengyel fenyegetés

2020. november 15. - 07:39

A végleges jóváhagyás előtt álló jogállami mechanizmussal az EU első ízben jut olyan eszközhöz, amellyel megállíthatja, hogy Magyarország és Lengyelország átcsússzon tekintélyuralmi rezsimbe.

Orbán(jobbra), Kaczyński (középen) és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (balra) találkozója Varsóban 2020. január 7-én. - Fotó: Vivien Cher Benko/MTI/MTVA

Orbán Viktor a civil szervezeteket zaklatja, de úgy, hogy közben átlép az uniós jogon. - írja a Spiegel A kormányfő olyan törvény segítségével csuklóztatja az NGO-kat, amelyeket az Európai Bíróság már júniusban jogellenesnek nyilvánított. A Lex Civilről van, szó, amelynek értelmében a nem kormányzati csoportoknak fel kell tüntetniük, ha átszámítva évi 20 ezer eurónál nagyobb támogatást kapnak külföldről. A jogszabály hivatalosan a nagyobb átláthatóságot szolgálja, valójában azonban arra találták ki, hogy lejárassák vele a hatalmat bíráló civil mozgalmakat – Soros ügynökeiként, illetve támaszaiként.

Az EUB döntése nyomán az Országgyűlésnek hatályon kívül kellett volna helyeznie a szabályozást, ehelyett az Orbán-kabinet a törvényre hivatkozva büntet egy NGO-t, miközben – főleg Magyarország miatt – zajlik Brüsszellel a jogállami vita. Egészen pontosan arról van szó, hogy a pécsi az "Emberség erejével alapítvány" nem kapott támogatást, mert nem volt hajlandó kiadni a megfelelő nyilatkozatot arról, részesül-e anyagi segítségben a határon túlról. (Részesül, pl. a Soros-féle Nyílt Társadalom Alapítványtól.) Ami teljes képtelenség a dologban: a visszatartott összeg az EU Erasmus programjából van.

Ami különösen visszataszító, az az, hogy az érintett állami ügynökség, a Tempus az európai alapértékek előmozdítására előirányzott pénzeket mozgat, ám közben olyan jogszabályt alkalmaz, amely ellentmond éppen ezeknek az elveknek – mondja Mester Zoltán, a pécsiek szóvivője. A Tempus arra hivatkozott a német lapnak, hogy a hivatkozott jogalap érvényben van. A jogállamiságért felelős bizottsági alelnök, Jourová irodája viszont megerősítette, hogy várják a választ, mármint hogy Magyarország mikor kíván eleget tenni az Európai Bíróság verdiktjének. Merthogy azt azonnal végre kellett volna hajtani.

A jelentés kitér arra, hogy Hoppál Péter, a Fidesz helyi képviselője rendszeresen kampányt szervez az Emberiség Erejével ellen, hol azzal, hogy a szervezet migránsokat akar betelepíteni a régióba, hol meg azzal, hogy meleg propagandát fejt ki. A szóvivő szerint a nyomás immár akkora, hogy az iskolák nemigen mernek együttműködni az alapítvánnyal. Utóbbi különben a visszatartott szubvenció miatt kénytelen volt lemondani a tervezett demokrácia-projektet horvát, olasz és spanyol partnereivel. A szóvivő szerint Orbán ily módon az európai megértést gátolja.

Jókor jön a szabályozás

A Tagesanzeiger svájci lap szerint a végleges jóváhagyás előtt álló jogállami mechanizmussal az EU első ízben jut olyan eszközhöz, amellyel megállíthatja, hogy Magyarország és Lengyelország átcsússzon tekintélyuralmi rezsimbe. A kommentár megjegyzi: ily módon hamarosan már nem kell dühöngeniük a nyugati adófizetőknek, hiszen a budapesti és a varsói kormány egy rakás pénzhez jut az unió jóvoltából, ám közben újra meg újra a szalagcímekbe kerül, mivel támadja a demokráciát, a hatalmi ágat megosztását vagy éppen a sajtószabadságot. Az Európai Parlament lényegesen szigorított a feltételeken.

A szabályozás pont jókor lép életbe, mert Brüsszel a következő hét évben csaknem kétszer annyi támogatást oszt szét, mint a legutóbbi költségvetési időszakban. Azaz Orbán Viktor pénzesőnek nézne elébe, miközben az infrastruktúra fejlesztése során előszeretettel hozza helyzetbe a saját klientúráját.

Ha a magyar és a lengyel bírák többé nem függetlenek, akkor nem torolhatják meg a korrupciót, illetve ha bárki vissza él az EU-alapokkal. A jogállamiság elvont fogalom, amíg betartják. A polgárok és a vállalkozások számára védelmet jelent a hatalmi önkénnyel szemben, viszont az unió szemszögéből alappillér, mert az egységes piac csak akkor működik, ha az igazságszolgáltatás önálló és alkalmazza a közösségi jogot.

Az nem megy, hogy a svéd, holland vagy német adófizetők a magyar, illetve lengyel jobboldali nacionalistákat finanszírozzák, akik aláássák a jogállamot és hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak a kisebbségekkel szemben. Továbbá miként lépjen fel az unió a világban az autokraták ellen, ha közben saját soraiban nem tud megálljt parancsolni a tekintélyuralmi irányzatoknak.

Elvileg a Fidesz és a PiS a jövő héten még megakadályozhatja a horribilis pénzügyi csomag és vele a jogállami kikötések elfogadását, de a fenyegetés inkább csak blöff, mert a két ország olyan pénzektől esne el, amelyekre égető szüksége van a közberuházásokhoz. Ebben Svájc és Norvégia példát mutathat, mert az oslói kormány már egy fityinget sem Orbánnak azóta, hogy az bele akar szólni, kinek adják a milliókat a civil szférában. De a lengyelek is hoppon maradnak, mivel engedelmességre akarják rábírni a bírákat és több város is LMBT-mentes övezetté nyilvánította magát.

De ha minden összevág, akkor a jövő évtől az EU is a közös értékek betartásától teheti függővé a szubvenciók folyósítását. (nepszava.hu)