Ismét önálló haderőnem lehet a légierő
Átszervezés a Honvédség alakulatainál, személyi változás a minisztériumban
Átszervezés előtt áll a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség. Újra önálló haderőnemmé válhat a légierő, Szolnok a helikopteres bázison kívül ezredszintű elit alakulatnak adhat otthont. A jövő héten ismerteti a hadsereg átszervezésének, korszerűsítésének alapjait megteremtő jogi, szervezeti változtatásait Simicskó István honvédelmi miniszter.
A közeljövőben döntés születhet a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokságának szétválasztásáról – értesült lapunk. A bürokráciacsökkentés mellett az eltérő haderőnemi kultúra, technikai háttér és a parancsnokságok földrajzi elkülönülése is indokolja, hogy a légierő újra önálló vezetés alá kerüljön veszprémi központtal.
Veszprémben működik jelenleg is a MH Légi Vezetési és Irányítási Központ. Az Összhaderőnemi Parancsnokság az MH Szárazföldi Parancsnokság és az MH Légierő Parancsnokság megszüntetésével, azok jogutódjaként, illetve más parancsnokságok egyes feladatinak átvételével 2007. január 1-jén alakult meg.
Információink szerint átszervezik a Szolnokon állomásozó katonai elitegységeket is. Az MH 88. Könnyű Vegyes Zászlóalj mint önálló költségvetési egység megszűnik és fuzionál az MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóaljjal (KMZ). Így jön létre a MH 2. Különleges Reagálású Ezred (KRE). A KRE két zászlóaljjal fog rendelkezni: a különleges műveleti és a gyors reagálású zászlóaljjal. Úgy tudjuk, az átszervezések a minisztérium háza táját sem kerülik el: az egyik legfontosabb személyi változás, hogy távozhat a posztjáról Dankó István közigazgatási államtitkár.
Minden bizonnyal a tervezett és folyamatban lévő változások is témái lesznek a megváltozott biztonságpolitikai kihívások megvitatására jövő keddre, január 12-ére, a Honvédelmi Minisztériumba összehívott ötpárti egyeztetésnek. Simicskó István honvédelmi miniszter korábban már utalt arra: „gyors döntésekre, hatékony végrehajtásra van szükség” annak érdekében, hogy fenntartsuk és tovább erősítsük az ország biztonságát. Mindezekért időszerű áttekinteni, hogy a Magyar Honvédség feladatrendszerére vonatkozó – jelenleg hatályos – jogszabályi keretek megfelelő lehetőséget biztosítanak-e a megváltozott biztonságpolitikai kihívások hatékony kezelésére – állt a HM hivatalos közleményében.
Simicskó István a múlt héten az MTI-nek adott interjúban beszélt arról, hogy több fontos honvédelmi kérdésben, például a különleges jogrendi szabályozás áttekintésében és az önkéntes tartalékosi rendszer továbbépítéséről egyeztetne a parlamenti frakciókkal.