h i r d e t é s

Itthon is kitiltanák a dízelautókat

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Itthon is kitiltanák a dízelautókat

2017. március 01. - 09:14

Árulni és használni sem lehetne őket, majd hamarosan a benzineseket sem. A javaslat létezik és ijesztő dolgokat tartalmaz - a részletekről a totalcar írt.

Lehet, hogy Magyarországon négy éven belül kitiltják a forgalomból a dízel és benzines autókat? Lehet, hogy jövőre újabb adóval és az üzemanyagok jövedékiadó-tartalmának emelésével veszik el a kedvünket a tankolástól, majd lassan a benzines autók is eltűnnek a magyar városokból? Ha a Lehet Más a Politika képviselőjén, Sallai Róbert Benedeken múlik, erre készülhetünk, mert néhány napja az Országgyűlésnek benyújtott indítványában mindez csak bemelegítés.

Sallai szerint már szeptembertől szigorítani kéne a szmogriadó riasztási fokozatának korlátozását a városokban és ha olyan rossz lesz a levegő, mint február elején volt, ki kéne tiltani az Euro 4-nél alacsonyabb besorolású járműveket. Az ilyen autók többségét 2005. vagyis a norma kötelezővé tétele környékén gyártották és itthon ilyenek a legnépszerűbb típusok, több százezer van belőlük. A javaslat ezen pontja nyilván Budapestre vonatkozik, de más vidéki városok is átvehetnék. 

A képviselő jövőre emelné a gázolaj jövedékiadó-tartalmát és különadót vetne ki minden, széndioxid-kibocsátással járó üzemanyagra, a hibridekre adott kedvezményeket fokozatosan megszüntetné és megtiltaná az összes, 150 kilowattnál, vagyis 204 lóerőnél erősebb személyautó forgalmazását. Igen, nem tévedés már jövőre.

A képviselő szerint 2020-ra minden, dízelmotorral szerelt gépjármű forgalmazását teljesen meg kéne tiltani Magyarországon, illetve ugyanekkor az Euro 4-nél alacsonyabb besorolású benzinesekét is. Akkortól az Euro 5-ös, vagyis 2010. környékén gyártott benzinesek és dízelek sem hajthatnának be többé a nagyvárosokba. Ugyanitt olvasom, hogy öt évvel később már besorolástól függetlenül sem benzines, sem dízelmotoros autót nem lenne szabad árusítani. 

Miközben az autók száma nő, az átlagkoruk is emelkedik, már több mint 13,5 év. A tipikus magyar rendszámú autó 2003 közepén készült, környezetvédelmi besorolása Euro 3, vagyis a szmogriadó legsötétebb napjaiban nem hajthat be Budapest belvárosába. Ennek ellenére a tiltás idején is alig javul a levegő minősége. Nem az autók jelentik a legnagyobb környezeti terhelést a fa- és szénfűtést viszont még egy zöld politikus sem tiltaná be a legnagyobb hidegben.

Sallai azt is elárulta, hogy a Norvégiában felmerült szigorítási ötletet tekintette mintának. Európa egyik leggazdagabb országában már összesen több mint 100 ezer elektromos és 34 ezer plug-in hibrid vagyis konnektorról is tölthető, benzines-elektromos autó van. Az ország villamosenergia-szükségletét majdnem teljes egészében vízerőművekben előállított árammal fedezik, mégsem fogadták el a javaslatot. Az norvég haladáspárt, az ötletgazda egyébként szintén 2025-től tiltotta volna ki az utakról a benzines és dízelautókat.

A norvég javaslat tavaly júniusban járta be a világsajtót, majd őszre parkolópályára tették, de erről kevés helyen írtak a sajtóban. Most egyáltalán nem szerepel az ország középtávú közlekedéspolitikai stratégiájában a benzines és dízel autók durva kitiltás. Az ottani haladáspárt nyilván feltűnéskeltésnek szánta az ötletét, ahogy Sallai Róbert Benedek is, csak utóbbi kis fáziskéséssel.

A javaslat eredeti szövegét itt olvashatják. >>