h i r d e t é s

Két amerikai szenátor a pénzügyi támogatás megvonásával fenyegeti Ankarát

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Két amerikai szenátor a pénzügyi támogatás megvonásával fenyegeti Ankarát

2017. május 23. - 18:46

Két amerikai szenátor a pénzügyi támogatás esetleges megvonásával fenyegette meg hétfőn Ankarát, ha Törökország nem bünteti meg a washingtoni török nagykövetség biztonsági embereit a múlt héten elkövetett erőszakért. - írja a profitline.hu.

Forrás: pestisracok.hu

Lindsey Graham, dél-karolinai republikánus és Patrick Leahy, vermonti demokrata párti szenátor Törökország washingtoni nagykövetéhez intézett levélben fejtette ki álláspontját.     

Az Egyesült Államok külföldi segélyekre fordított költségvetését is ellenőrző két szenátor

a Törökországnak nyújtandó segítséget érintő potenciális következményekkel

fenyegette meg a nagykövetet. Véleményük szerint Ankarának "komolyan kell vennie" az amerikai figyelmeztetést.     

A múlt héten Recep Tayyip Erdogan török államfő, miután a Fehér Házban tárgyalásokat folytatott Donald Trump amerikai elnökkel, látogatást tett a török nagykövet rezidenciáján.

Az épület előtt a jelenlegi török politika ellen tüntetők jelentek meg, s a török biztonsági emberek - megkerülve a jelenlévő amerikai rendőröket -, összecsaptak a protestálókkal. A történtek óriási felháborodást keltettek Washingtonban.

John McCain, republikánus szenátor a török nagykövet kiutasítását követelte, s még a főváros polgármestere is nyilatkozatot adott ki.

Az incidens diplomáciai vitát is kirobbantott a két ország között.     

Az amerikai külügyminisztérium még a múlt pénteken bekérette a török nagykövetet, hétfőn pedig a török külügyminisztérium kérette be az amerikai nagykövetet.

Serdar Kilic, török nagykövet azzal érvelt Washingtonban, hogy a biztonsági erők a tüntetők  "provokálására" csak önvédelemből cselekedtek, John Bass, amerikai nagykövet pedig Ankarában azt szögezte le, hogy a török biztonsági személyzet viselkedése

ellentétes volt az Egyesült Államok törvényeivel.     

A feszültség nem csillapodik: mintegy harminc demokrata párti törvényhozó is levelet írt hétfőn; Rex Tillerson amerikai külügyminiszterhez fordultak, és azt követelték, hogy a török biztonságiakat

tartóztassák le, fogják perbe és ítéljék börtönbüntetésre.

A letartóztatás egyébként nem valószínű, annál is kevésbé, mert az érintett biztonsági emberek többségét már visszarendelték Törökországba.     

A demokrata törvényhozók hibáztatták Tillerson külügyminisztert is, mert szerintük nem hallatta eléggé erősen a hangját a törökök erőszakos fellépése ellen.           

Heather Nauert, a külügyminisztérium szóvivője hétfőn ismét megerősítette:

az amerikai külügyminisztérium a legmagasabb szinten fejezte ki aggodalmait

a történtek miatt.

profitline.hu