Komoly bajban vannak a magyar háziorvosok
A fenyegető rezsiköltség emelkedés miatt a MOK Háziorvosi Csoportja kérdőíves felmérést végzett a kollégáik körében. Mint kiderült, a magyar praxisok többsége nem kap támogatást a rezsiköltségeket illetően az önkormányzatától, sőt, nagy részüknek az iparűzési adót is teljes egészében be kell fizetniük ezen a télen is.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) háziorvosok körében végzett kérdőíves felmérést a rendelők rezsiköltségeivel kapcsolatban. A kérdőívre több mint 1600 válasz érkezett, a válaszadók kb. 2/3-a háziorvos, 1/3-a fogorvos, ez megfelel az alapellátó körzetek egymáshoz viszonyított arányának.
Mint kiderült, a magyar praxisok többsége nem kap támogatást a rezsiköltségeket illetően az önkormányzatától, és a fogorvosok közül kevesebben kapnak ingyenesen biztosított rendelőt.
A praxisok több mint 2/3-ában gáz biztosítja a fűtési lehetőséget, további több mint 1/5-ében távhő. Ezen kívül a praxisok több mint felében nincs az alapértelmezett fűtésen kívül más fűtési módra lehetőség. Kevesebb mint egyharmaduk rendelkezik fűtésre is alkalmas légkondícionáló berendezéssel A praxisok kis hányada, kevesebb mint 14 %-a használ megújuló energiaforrást.
A háziorvosi és fogorvosi praxisok 3/4-e nem kap iparűzési adó kedvezményt vagy mentességet.
A praxisok abszolút többsége minden településtípuson saját vállalkozásán keresztül fizeti a rezsit, a községekben számottevő még az önkormányzat szerepvállalása, illetve a kisebb városokban és a fővárosban a költségmegosztás intézménye.
A falusi rendelők kb. felében a válaszadó (fog)orvos egyedül dolgozik, ez az arány a városokban már csak a kollégák negyede, a fővárosban pedig ez a jelenség elenyésző. Ehhez kapcsolódik az is, hogy a községekben működő praxisoknál jóval gyakoribb (30 százalék körüli) az a jelenség, hogy az adott praxis több településen, vagy több rendelőben ad szolgálatot. A megyeszékhelyeken, illetve a fővárosban az ilyen praxisok aránya alacsony, ill. elenyésző.
Az egyes (áremelés előtti) rezsiszámlák összegében nincs számottevő eltérés a kisebb-nagyobb településeken működő praxisok által közölt adatok között. A várható emelkedés mértékének megítélésében viszont van különbség: a nagyvárosokban és a fővárosban üzemelő praxisok válaszadói borúláttóbbak, és sokkal nagyobb arányban jelölték be a durva (8-10-szeres, vagy még nagyobb) emelést, mint a kisebb településeken dolgozó kollégák.
Itt a megoldás
A helyzet megoldása érdekében a minisztériumtól a Kamara az alábbiakat kéri:
- Iparűzési adó mentesség kiterjesztését a NEAK finanszírozás teljes összegére
- A NEAK praxisfinanszírozás rezsitámogatás sorának növelését a kamara által javasolt egységes 640 ezer forintra
- Szeretnék felhívni az önkormányzatok figyelmét arra, hogy az egészségügyi alapellátás szolgáltatás mindenkori biztosítása jogszabály szerinti kötelességük.
- Közfeladatot ellátó vállalkozásokként az alapellátó szolgálatok az önkormányzatok döntésétől függetlenül szerződhessenek önállóan a közüzemi szolgáltató cégekkel az így kedvezményesebb díjszabású szolgáltatásra.