Koronavírus: mit mutat a szennyvízvizsgálat?
A vírus örökítőanyagának szennyvízben fellelhető mennyiségét négymillió embertől származó mintából mérik.
Magyarországon a koronavírus örökítőanyagának szennyvízben fellelhető mennyiségét négymillió embertől származó mintából mérik, ami bőségesen elegendő a járványügyi folyamatok, az aktuális koncentráció mellett a tendenciák követéséhez - mondta Pándics Tamás,az NNK közegészségügyi laboratóriumi főosztályának vezetője a Magyar Nemzetnek.
A mintavételi helyek kiválasztásánál az volt a fő szempont, hogy a lakosság minél nagyobb részét és az ország minden földrajzi területét reprezentálják. Így esett a választás a megyeszékhelyekre, a Budapest teljes területét és az agglomeráció egy részét ellátó három szennyvíztelepre, valamint öt további agglomerációs településre (Tököl, Biatorbágy, Szigetszentmiklós, Budakeszi, Százhalombatta), amelyek szennyvizét egyesített mintaként vizsgálják.
A mintát a szennyvíztelepek üzemeltetői veszik le hetente, a vizsgálat, az elemzés, valamint az előjelzések elkészítése pedig az NNK-ban történik. A szennyvíz nem fertőz, mivel fertőzőképes vírusrészecskét még sehol a világon nem mutattak ki belőle – emelte ki a főosztályvezető a napilapnak. (napi.hu)