Közel 3,9 milliárd forintnyi tao-támogatást kapott tavaly a felcsúti akadémia
Még a járvány sem állította meg a közpénzek fociba terelését Magyarországon.
A 24.hu összesítette friss cikkében, hogy még a járvány ellenére sem állt meg a közpénzek fociba vándorlása. A lap a tao-program (a nyereséges cégek a társasági adójukat forgathatták 2011 óta a sport és a kulturális területen érintett intézményekbe) elmúlt 10 évét nézte meg, és arra jutottak, hogy ezalatt a 10 év alatt összesen 923 milliárd forint jutott a sportszervezeteknek, ezen belül pedig a Puskás Ferenc nevét viselő felcsúti csapat járt jól, mivel ők a legutóbbi évben 3,9 milliárd forintos támogatást kaptak.
A 24.hu hat sportági szövetségtől kért el adatokat, ezek alapján készítette el az összesítést. Bár korábban Orbán Viktor és más fideszes politikusok azt igyekeztek hangoztatni, hogy a tao-támogatás nem közpnz, de igazából az, mivel az államkassza helyett a nyereséges cégek jellemzően a NER-hez közeli sportklubokhoz fizették be a társasági adójukat, több mint 900 milliárd forintot.
A mostani összesítés szerint már nem csak a labdarúgásra, de a kézilabdára is évek óta egyre több pénz jut, a két sportágra költött támogatás aránya között már csak másfélszeres a különbség (ami a program első éveiben még háromszoros volt). A kázilabdában ráaduls kevesebb klub osztozik a befutó tao-pénzeken, a lap számításai szerint négy tucat olyan csapat van, amelyik legalább százmillió forintos támogatást kapott tavaly. A Veszprém Handball Team Zrt. 366 millió forintot kapott, míg a Halásztelki Bocskai István Sport- és Kulturális Egyesület már 690 millió forintot kapott egy új sportcsarnok építésére.
Viszont még mindig az Orbán Viktor kertszomszédjának számító, a miniszterelnök által alapított Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, illetve a mellette lévő fociklub nyeli a legjobban a tao-támogatásokat. A Felcsút tavaly 3,873 milliárd forintnyi tao-támogatáshoz jutott hozzá, tíz év alatt 36,3 milliárd jutott a Fejér megyei faluba.
A másik NER-es csapat, a Tállai András pénzügyminisztériumi államtitkárhoz (korábban a NAV-ot is irányította) köthető Mezőkövesd (Zsóry FC) is szárnyalt, tavaly 516,5 millió forintot kaptak – ami hatszor több, mint amennyi a Ferencvárosnak jutott.
A 24.hu összesítése szerint az elmúlt 10 évben
- 357, milliárd forint a labdarúgásra,
- 213,9 milliárd kézilabdára,
- 149,8 milliárd kosárlabdára,
- 93 milliárd vízilabdára,
- 78,4 milliárd forint jégkorongra jutott,
de a négy éve csatlakozott röplabda-sportág is kapott azóta 31,2 milliárd forintot.
A lap a cikkében a kiadott támogatási igazolásokat vette alapul, azaz a valóban lehívható összegeket, de az egyesületek ennél több elköltésére jelentkeztek. Az MLSZ adatai alapján 10 év alatt csak a fociklubok 589,3 milliárd forintnyi igényt adtak be, ebből 308 milliárdot hagyott jóvá az MLSZ, 265,4 milliárdot használtak fel az egyesületek, ennek csaknem 14 százalékát pedig egymaga a felcsúti akadémia. (24.hu) / Propeller