Le lehet győzni a Fideszt, csak el kell menni szavazni!
Főleg ebben a választási rendszerben, sőt, most lehet csak igazán!
Ez a Választási Törvény, Orbán Viktor és a Fidesz általános politikai rövidlátásának ékes példája, mert bár saját magukra szabták, valójában korábbi voksolások szavazatszámai, és egy gyökeresen más politikai helyzet (a Fidesz akkori dominanciája a jobb oldalon) alapján készült.
Viszont, ami működött akkor, most nem biztos, hogy elég lesz a győzelemhez. Nemhogy egy újabb két harmadhoz.
A választó kerületi “bűvészkedések” - hogy ti. tisztán Fidesz-es területeket (utcákat, városrészeket, stb.) csaptak erős bal oldali körzetekhez - hatásai megmaradhatnak, de csökkenő eredménnyel.
A 106 kerület szavazói összetétele ugyanis természetes módon is változik. Így a regnáló Kormányból kiábrándultak lemorzsolódásával, és a magyar lakosság városokon/országon belüli ide-oda vándorlásával folyamatosan csökken az egykor gondosan manipulált körzetekben mozgósítható Fidesz-szavazók aránya.
Ez a része tehát , bár nem számottevő, de semmiképpen sem erősítő hatású a Fidesz számára 2014-hez képest.
A Választási Törvény másik nyilvánvaló sajátossága, hogy a Fidesz jobb oldalon teremtett egykori (látszat)egységét, illetve az Ellenzék szétaprózottságát teszi a választási győzelem kulcsává. Ráadásul olyan módon felülkompenzálja a nyertest, hogy szűkebb szavazati többséggel is kényelmes parlamenti fölényt szerezhet.
(Jól ismert tény, hogy míg 2010-ben 53%-os átlagos támogatottsággal lett meg a kétharmad, addig 2014-ben már 45% elég volt ehhez.)
A Fidesz, annak idején, a teljes politikai jobb oldal (Kisgazdák, MDF, MIÉP, KDNP) bedarálásának eredményeként kerülhetett kormányra 2010-ben és 2014-ben, viszont 2018-ban a megerősödött, néppártosodó Jobbikkal szemben mára már távolinak tűnik a hajdan volt széles jobb oldali egység, ami a választási logika szerint a győzelem egyik előfeltétele kell legyen.
Pusztán a szétaprózott demokratikus ellenzékben bízhatna Orbán Viktor, de csak azért, mert pont a Fidesz által kreált választási rendszer az, ami már a választásokat megelőzően koalícióra kényszeríti az együttműködni nem feltétlenül vagy nem mindig vagy nem ilyen formában akaró kormányt váltani szándékozó pártokat. (Egységes erő létrehozása a saját oldalon)
Természetéből fakadóan ez a baloldali sokszínűség egyelőre meg is marad, ami lehetne akár jó hír is a Fidesz számára, hiszen az oktrojált összefogás felhozza az ellentéteket, de az Demokratikus Ellenzék minden tesze-toszasága, és a kormány média minden túlsúlyának ellenére sokkal koordináltabb lesz az “új összefogás”, mint négy éve.
A végérvényesen kétpólusúvá vált jobb oldalon erős(ödő) Jobbik, és a 2014-esnél jóval szervezettebb együttműködés a másik oldalon, közösen számos szavazatot, végső soron nagyon fájó mandátumokat vihet el a Fidesz-KDNP-től, főleg magas részvétel mellett.
A választásokig tartó időszakban az ellenzéki kampánytémákhoz a Fidesz nap mint nap szolgáltat majd muníciót, amin túl ott van még a hatalmon lévő párt saját “elmúltnyócév”-ének minden sara.
Csak el kell menni szavazni!
Forrás: MagánVélemény Blog