h i r d e t é s

Leszerepelt Magyarország a vírus elleni védekezésben?

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Leszerepelt Magyarország a vírus elleni védekezésben?

2021. január 02. - 06:22

2021 van, eljött az ideje, hogy mérleget vonjunk, milye évet zárt Magyarország a járvány elleni védekezést tekintve.

A balassagyarmati Kenessey Albert kórház munkatársa megkapja a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcináját az intézet oltópontján 2020. december 31-én. - Fotó: MTI/Komka Péter

Az utolsó 2020-as járványügyi statisztikai jelentés birtokában megnézhetjük, Magyarország – a hivatalos adatok alapján – hogyan teljesített nemzetközi összehasonlításban a járvány elleni védekezést tekintve.

Tudjuk, a statisztika lehet torz, országonként eltérő, manipulált, a különböző országokból érkező adatok különböző módszertanok szerint számolódhatnak (például finoman szólva is érdekes, hogy Oroszországban egy csapásra háromszorosára nőtt a covid-halottak száma egy statisztikai változtatás miatt). De összességében mégis érdemes értékelni az ország egész éves járványügyi védekezését a hivatalosan jelentett számok alapján. Az általunk vizsgált mintegy 200 országban (ide értve az autonóm területeket, városállamokat) néztük meg, milyen helyezéseket ért el Magyarország a statisztikákban.

Talán a legfontosabb mutató, hogy hányan hunytak el koronavírus okozta betegségben egy-egy országban. Volt első hullám, második, különböző stratégiákat választottak a világ kormányai, és az egyéni felelősségvállalás mértéke is eltérő lehet az egyes országokban. Viszont az mégis sokat elárul a járványügyi intézkedések hatékonyságáról, hogy hányan haltak meg a vírus okozta betegségben. Ezzel kapcsolatban rossz hírünk van:

MAGYARORSZÁG NÉPESSÉGARÁNYOSAN A VILÁG 200 ORSZÁGÁBÓL A 16. LEGROSSZABB HELYEN SZEREPEL A HALÁLOZÁSOKAT TEKINTVE, AZAZ A JÁRVÁNY NÁLUNK OKOZTA A 16. LEGTÖBB HALÁLESETET. EGYMILLIÓ MAGYAR LAKOSBÓL KICSIT TÖBB, MINT EZREN VESZÍTETTÉK ÉLETÜKET A KORONAVÍRUS MIATT.

A rangsorban előttünk három kis népességű törpeállam is szerepel, ahol néhány tucat koronavírus elhunyt magas 1 millió főre vetített halálozási arányszámot eredményez (Andorra, Liechtenstein, San Marino), illetve magasabb az arány a korábbi nagy gócpontoknál (mint Belgium, Olaszország és Spanyolország), de például az Egyesült Államokban, ahol a legtöbb fertőzöttet tartják nyilván az egéész világon, már csak alig pár fővel magasabb a mutató.

Szintén fontos, hogy hány fertőzöttet jelentettek a hatóságok, igaz, itt az összehasonlíthatóságot nagyban nehezíti, hogy melyik ország mennyi tesztet végzett el, mennyire hatékonyan detektálta a járványügy az eseteket, milyen tesztkapacitással rendelkeztek. Népességarányosan ugyanakkor az látszik, ebben sem teljesítettünk fényesen.

MAGYARORSZÁGON TALÁLTÁK NÉPESSÉGARÁNYOSAN A 41. LEGTÖBB FERTŐZÖTTET.

Ezt a helyezést ráadásul úgy értük el, hogy nem vittük túlzásba a tesztelést, emlékezzünk vissza, a második hullám elején még messze alacsonyabb volt a tesztkapacitásunk a szükségesnél, és a mai napig kétszámjegyű pozitivitási rátát láthatunk az elvégzett tesztek esetében. (Portfolio)