Magyarországon senkinek az arcmásán nem éktelenkedhet a "büdös zsidó" felirat
Szerda este érdeklődve ültem a televízió előtt. Vártam a két miniszterelnök beszédét a Dohány utcai zsinagógában.
Kíváncsi voltam, hogy érintik e, mindazt ami napjainkban Magyarországon a Soros elleni hadjárat kapcsán megjelent. Mindenki láthatta a plakátokat csúfító írásokat, a zsidókat gyalázó mondatokat. Orbán szavazóbázisának legalja, a milliárdos elleni kampányt felhasználta, hogy zsidózzon egy jót, ahogyan abban a körben - gondolom én-egyébként is szokás.
A jövő évi választások tétje nagy, fogni kell a Fidesznek minden szavazót. Saját tábora biztosnak mondható, új támogatókat a Jobbik radikális szárnyából szerezhetnek. Többek között nekik is szólt a gyűlölet kampány. A középre igyekvő Jobbik korábbi bázisából sokakat megérinthetett Orbán-nem is annyira rejtett-üzenete.
A házigazda kormányfő és vendége látszott jól megértik egymást. Netanjahu látogatás előtti nyilatkozatai már sejtették, Orbán partnerére talált az izraeli kormányfőben.
A zsinagógában egy karakán - nem tudom lehet- e egy vallási vezető mondanivalójára, mondani, tökös - beszédet hallottunk. Heisler András, a Mazsihisz elnöke nem kertelt, nem beszélt mellé, tette amit a közössége elvárt tőle. Tette, amit felelős vezetőként és hite szerint tennie kellett.
Beszéde közben, bevágták Orbán rezzenéstelen arcát, látszott, túlságosan nem hatják meg az elnök által mondottak.
Miről is beszélt Heisler András? A Mazsihisz elnöke azt mondta: ez az első alkalom, amikor két miniszterelnököt lát vendégül a Dohány utcai zsinagóga, ezért történelmi az esemény. Hozzátette: a Goldmark terem azért is különleges, mert a Horthy-korszak diszkriminatív törvényei miatt csak ebben a teremben gyűlhettek össze zsidó származású magyar művészek.
Heisler kitért arra, hogy Magyarország még mindig nem egyértelműen nyilvánul a vészkorszak zsidó üldözéséhez. Nem ment el szó nélkül Horthy Miklós felelőssége mellett sem:
"Magyarország felemás módon nézett szembe a holokauszt folyamatával, az akkori kormány és a kormányzó felelősségével, mint ahogy még mindig nem zárult le maradéktalanul a zsidó kárpótlás, és megoldatlan az egyházakat ért jogsérelmek orvoslása is."
A látogatás előtt úgy másfél héttel, a Mazsihisz elnöke levélben kérte a kormányfőtől, a Soros elleni kampány leállítását.
Orbán Viktor ebben nem volt partner. Válaszában többek között arról írt:
"A magyar álláspont szerint az illegális migráció egyértelműen nemzetbiztonsági kérdés. Aki Magyarország biztonságára tör, azzal szemben mi származásra, vallási hovatartozásra, vagyoni állapotra való tekintet nélkül érvényesítjük a magyar állam politikai és jogi erejét. Ön sem akarhatja, hogy e tekintetben származásuk szerint különbséget tegyek Magyarország állampolgárai között"
Levelét "szerényen" azzal zárta: "Az illegális migráció ellen folytatott küzdelmünkért sem köszönetet, sem elismerést nem várok, de az Önök közösségétől egy kis segítség azért jól jönne"
Heisler nem kertelt akkor sem, amikor a Soros elleni kampány hatásairól beszélt. Elmondta, a zsidó közösség újra félni kezdett, és emellett nem mehet el zsidó vezetőként. "Olyan országban akarunk élni, ahol senkinek az arcmásán nem éktelenkedhet a büdös zsidó felirat" - hangsúlyozta.
Néhány keresetlen mondattal megszólította Izrael állam miniszterelnökét is. Nem beszélt mellé - látszik nem politikus -, amikor kimondta, hideg zuhanyként érte, hogy a Netanjahu által vezetett külügyminisztérium visszavonatta a budapesti izraeli nagykövetség Soros-kampányt elitélő közleményét.
Nagy tetszéssel fogadott beszéde után Orbán Viktor, majd Netanjahu véleményét halhattuk. A két miniszterelnök úgy tett, mintha a Heisler beszéd el sem hangzott volna. A magyar miniszterelnök egy fél mondattal ugyan célzott rá, egyébként felolvasta az előre megírt, protokoll beszédét. Izraeli partnere futott néhány tiszteletkört a magyar zsidóság irányába, egyébként mindenről beszélt, csak éppen Heisler beszéd őt is érintő gondolataira "felejtett" el reagálni.
Nekem, mint nézőnek az volt az érzésem, hogy a két miniszterelnököt különösebben nem érdekelte a zsidó közösség véleménye. Ők lepacsizták egymás között ami miatt a látogatás létrejött, a többi hidegen hagyta őket. Így az esemény egy lett a sok közül, amelynek nincs különösebb következménye.
Az eltelt három napban számos álláspont megjelent. Hallani véleményt is, hogy a Heisler által felvetett kérdésekről nem a nyilvánosság előtt kell beszélni. A többség szerint - idetartozom én is - azonban, igencsak helyénvalóak voltak a zsidó közösség vezetőjének mondatai. A két miniszterelnök azonban gyáva volt felvenni a feléjük dobott kesztyűt.