Márciusban jön az újabb rezsicsökkentés
További húsz hatósági eljárás válik díjmentessé, ha a parlament megszavazza a Miniszterelnökség állami rezsicsökkentésről szóló újabb törvényjavaslatát - mondta Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség területi közigazgatási ügyekért felelős államtitkára a Magyar Időknek.
A célok megvalósításának egyik fontos eleme, hogy eltöröljük azokat az illetékeket és díjakat, amelyek az állampolgárok és a vállalkozások nagy részét érintik - mondta Kovács a lapnak. A törvényhozás az év elején számos költséget szüntetett meg vagy csökkentett, most érkezett el az állami rezsicsökkentésnek nevezett program második fázisa.
A tárca kedden törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, mely összesen húsz hatósági eljárás illetékét, díját szüntetné meg. Tizenöt esetben a magánszemélyek terhe csökkenne. A jövőben például ingyenesen juthatna bárki anyakönyvi kivonathoz, emellett adott esetben az ingatlanok tulajdoni lapjának nem hiteles másolatáért sem kellene fizetni, s a családi otthonteremtési kedvezmény igénybevételéhez szükséges hatósági bizonyítványt is költségmenetesen szerezhetnék be az érintettek.
A vállalkozások anyagi helyzetét segítené, hogy bizonyos cégbejegyzések és az egyéni vállalkozók nyilvántartása alapján kiállított hatósági bizonyítvány költségét eltörölnék.
Az újabb díjmentesség 2017 márciusában lépne életbe. Az államtitkár hangsúlyozta: a kormányzat nem találomra választotta ki a megszűnésre ítélt tételeket, nyáron ugyanis társadalmi konzultációt tartottak.
A jövő évi változtatásokkal a családok nagyjából négyszázmillió forintot spórolnának meg, a vállalkozások pedig 1,2 milliárd forintos megtakarításhoz juthatnak - véli az államtitkár. A tavaly megszavazott és idén január óta élő díjeltörlések eközben nagyjából tízmilliárd forintot hagynak idén a magánszemélyeknél, 2,5 milliárdot pedig a vállalkozóknál. Ezek szerint két év alatt az állami rezsicsökkentés 14 milliárd forinttal segítheti a családok és a hazai gazdasági szereplők boldogulását - valószínűsíti a Miniszterelnökség. (MTI) / napi.hu