Meg nem valósult milliárdos projektek Simonka falujában
Egyetlen kapavágás sem történt bizonyos beruházások esetén.
Elképesztő aránytalanság és pazarlás érhető tetten a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programok (TOP) Békés megyei pályázatainál. A Viharsarokra 58 milliárd forintos forrás jutott, ebből a 300 lakosú Pusztaottlaka közel 2 milliárdot vitt el. Ezek közül a három legnagyobb projekt összértéke 1,3 milliárd forint. Az ipari parknak, a kerékpáros túraközpontnak és a vadaspark fejlesztésének az eredeti határidő szerint régen készen kellene lenni. De nem történt egyetlen kapavágás sem. - írja a Magyar Narancs
A sok hátránnyal küzdő és az országos rangsorban az utolsó három megye közé lecsúszó Békés leszakadásának megállítását, sőt érdemi előre lépésének és fejlődésének zálogát látták, főként kormánypárti politikusok az 58 milliárd forint felhasználásában. Az évszázados és évtizedes megoldatlan problémák miatt ez akkor is illúzió lett volna, ha értelmesen és hatékonyan használják fel ezeket a fejlesztési forrásokat. Félő azonban, hogy nem minden esetben alakult így.
Viharsarokra jutó 58 milliárd forintból a támogatói döntések és a szerződések hatályba lépésekor megközelítően 1,8 milliárd forint jutott Pusztaottlakának. Így az összes forrás 3,1 százalékát hozta el Simonka szülőfaluja. Békés megye gyorsan fogyó lakossága ma 338 ezer, azonban ebből le kell vonni a megyei jogú város, Békéscsaba 58 ezer lakosát, így marad 280 ezer ember, szemben az alig 300 lélekszámú községgel, ami a megye lakosságának 0,1 százaléka. Ebből az aránypárból jön ki, hogy a TOP-forrásból 31-szer több pénz érkezett lakosságarányosan Pusztaottlakára, mint átlagosan bárhova máshová.
Az ipari terület fejlesztésére még 2017 áprilisában, három és fél évvel ezelőtt 450 millió forintot nyert el a Békés Megyei Kitörési Pont Nonprofit Kft. A 3 millió forintos alaptőkével rendelkező cég tavaly 2,7 millió forint nettó árbevétel könyvelt el és három főt foglalkoztatott. Azt még a 24.hu derítette ki, hogy a Simonka résztulajdonában álló és korábban csődbe ment Magyar Termés TÉSZ Kft. értékes ingatlanjainak nagy része szinte egytől egyig Simonka György köréhez került vissza. Így a pusztaottlakai önkormányzat és a képviselő testvére, Simonka Zsófia által vezetett alapítvány közös cégéhez, a Békés Megyei Kitörési Pont Nonprofit Kft.-hez, még 2016-ban. (Egyébként is nehezen érthető döntés volt, hogy egy szegény térség egymáshoz hihetetlenül közel fekvő településein, Mezőkovácsházán, Medgyesegyházán és Pusztaottlakán miért kell három ipari parkot létesíteni.)
A pusztaottlakai ipari park megvalósításának kezdete a 2017. május végén aláírt szerződés, amely rögzítette, hogy annak befejezési határideje 2018. december 31-e. A Palyazat.gov.hu oldal adatai szerint ebben máig nincs semmilyen változás. A projekt adatlapjáról megtudható, hogy a teljes támogatási összeg felét, 225 millió forintot kifizették. Ám a kedvezményezett, a Békés Megyei Kitörési Pont Nonprofit Kft. részéről eddig számlával alátámasztott teljesítés csupán 18 millió forint volt. A megvalósulás helye a pusztaottlakai Likefest Park és a Marhatelep.