Megkezdődött a Sándor-palotánál őrizetbe vettek tárgyalása
Megkezdődött a hétfőn a Sándor-palotánál történt tüntetésen őrizetbe vett politikai aktivisták, Gulyás Márton és Varga Gergő bírósági tárgyalása. - írja az index.hu.
Hat tanút várnak ma a bíróság elé. Legalább 90 ember tömörült össze a terem előtt, ahová szűken ennyien épp beférhetnek, a tárgyalóteremben megtapsolták Gulyás első megszólalását, a bíró figyelmeztetett mindenkit, hogy nem fog külön egyesével rászólni mindenkire.
Varga Gergely és Gulyás Mártont bilincsben, vezetőpórázon vezették a bíróság elé, amire a védőügyvéd rögtön felhívta a bíróság figyelmét, hogy ez a bilincsben tartás önmagában jogellenes fogva tartás, ezért azt vegyék le mindkét gyanúsítottról. Varga és Gulyás védője is elmondta, hogy az őrizetbe vétel jogtalan volt, nem voltak meg a jogi feltételei. Ezért indítványozták, hogy szüntessék meg az őrizetbe vételt.
De milyen ügyről is van szó?
Gulyás Márton volt az, aki 2016 februárjában leszerelte a Nemzeti Választási Irodáról a táblát, a "kopasz-ügy" miatti tiltakozásképpen - amiért garázdaság miatt elítélték - hétfőn a CEU-ügy miatt a Sándor-palotánál is tüntetett Áder János törvényt aláíró döntése ellen: festékkel igyekezett megdobni az épületet, csak egy rendőr közben lefogta, úgyhogy a rendőr lett csupa festék.
Gulyás emiatt hétfő óta őrizetben van. Kedden tüntetők tiltakoztak a fogvatartása ellen. Egy másik, szintén dobáló aktivistát később a lakásáról vittek be a rendőrök.
Gulyás Márton a rendőri intézkedés közben a Sándor-palotánál, 2017. április 10-én este. Fotó: Huszti István / Index Forrás: index. hu
Az ügyészség a közleményében három emberről tesz említést. Azt írják, a három elkövető
a nyilvános rendezvényen - az egyikük által beszerzett - 6 darab, festéket tartalmazó műanyag flakon tartalmát lufikba próbálta tölteni azért,
hogy azokat az épület falán szétdurrantva, minél nagyobb felületet szennyezzenek be festékkel.
Miután a festék sűrűsége miatt ez nem sikerült, a festékes flakonok tetejét levették, majd a kordonhoz futva, a rendőri sorfal felett a Sándor-palota irányába dobták. Azok közül 1-1 flakon a Sándor-palotát eltalálta, annak erkélyét és falát festékkel beszennyezte, ezzel megrongálva azt, így a kiemelten védett nemzeti vagyonban 23 000 forint kár keletkezett".
A Budapesti Nyomozó Ügyészség végül két személyt vett őrizetbe és hallgatott ki gyanúsítottként csoportosan és nyilvános rendezvényen elkövetett garázdaság bűntettének, valamint műemlék megrongálásával elkövetett rongálás bűntettének megalapozott gyanúja miatt.
A tárgyaláson az ügyész kirívóan közösségellenes, félelemkeltésre alkalmas magatartással is megvádolta. Gulyás Márton mindezt az előző ügyének próbára bocsátás próbaideje alatt,
illetve más folyamatban lévő büntetőeljárás hatálya alatt követte el,
- írja az ügyészség.
Mindez azt jelentette, hogy az aktivista ügyei összeadódtak, hiszen ha a próbára bocsátás feltételeit megszegi valaki, akkor az a következő ügyében halmazatként, súlyosbító tényezőként jelentkezik, és a tárgyaláson - bár bizonyítási eljárás már nincs - előveszik azt is.
Ami még jogilag "érdekes", az az, hogy úgy írták meg Gulyás ellen a vádiratot csoportos garázdaság miatt, hogy csak két embert tudtak elfogni és kihallgatni, sőt, egyáltalán beazonosítani. A harmadik emberről, aki miatt jogilag már csoportosnak nevezhető a cselekmény, semmit nem tudnak a hatóságok.