Megszavazta az EP a koronavírus-járvány elleni összeurópai fellépést
Az állásfoglalásban két paragrafust is szentelnek az uniós értékek tiszteletben tartásának, illetve a magyar és a lengyel kormány “az európai értékekkel teljes mértékben összeegyeztethetetlen” lépéseinek.
Megszavazta az Európai Parlament a koronavírus-világjárvány és a következményei elleni összehangolt uniós fellépésről szóló állásfoglalást, amelyben két paragrafust is szentelnek az uniós értékek tiszteletben tartásának, illetve a magyar és a lengyel kormány “az európai értékekkel teljes mértékben összeegyeztethetetlen” lépéseinek. A képviselők jóváhagyták azt a módosító indítványt is, amely bírálja “a transznemű és interszexuális személyek jogai elleni támadásokat Magyarországon”.
A határozatban az EP az uniós normákkal összeegyeztethetetlen lépések közé sorolja a magyar kormány azon döntését, hogy határozatlan időre meghosszabbítja a szükségállapotot, felhatalmazza a kormányt rendeleti kormányzásra határozatlan időre, és gyengíti az Országgyűlés rendkívüli felügyeletét. A parlament ezért “felszólítja az Európai Bizottságot, hogy sürgősen értékelje, hogy a rendkívüli intézkedések összhangban vannak-e az uniós Szerződésekkel, és teljes mértékben használja ki az összes rendelkezésre álló uniós eszközt és szankciót e súlyos és tartós jogsértés kezelésére, beleértve a költségvetési eszközöket is”. A képviselő-testület emellett sürgeti a kormányközi EU Tanácsot is, hogy ismét tűzze napirendjére a folyamatban lévő, 7. cikk szerinti eljárással kapcsolatos vitákat és eljárásokat. Az állásfoglalás ugyancsak elítéli a lengyel kormány által tett lépéseket az elnökválasztások megtartására a pandémia közepén.
A lengyel kormánypártot magában foglaló Konzervatívok és Reformerek frakciója külön szavazást kért a két bekezdésről, illetve a két kormányt a jogállam megsértése miatt kritizáló megfogalmazásokról, de a parlament nagy többséggel így is megerősítette a paragrafusokba foglalt bírálatokat.
A képviselők elfogadták a szélsőbaloldali és zöldpárti frakció közös módosító indítványát is, amely többek között “határozottan elutasítja a transznemű és interszexuális személyek jogai elleni támadásokat Magyarországon”. Ismeretes, hogy a magyar kormány egy olyan törvényjavaslatot terjesztett be a parlament elé, amely megtiltaná, hogy a transzneműek megkaphassák a nemüknek megfelelő személyes okmányokat.
A parlamenti határozatot a Fidesz EP-képviselőinek otthont adó Európai Néppárt (EPP) frakciója mellett a szocialisták, a liberálisok és a zöldpártiak nyújtották be a plenáris ülésre. A magyar kormánypárti képviselők sajtóközleményükben jelezték, hogy tartózkodtak a szavazásnál, ezzel is elutasítva a “Magyarországgal szembeni provokációt”.
Ujhelyi: a Fidesz számára nem a koronavírus az ellenség, hanem az Európai Unió
Nem támogatták a Fidesz EP-képviselői azt az egységes, történelmi állásfoglalást, amelyet az Európai Parlament vezető frakciói közösen nyújtottak be a koronavírus-járvány elleni egészségügyi, gazdasági és szociális intézkedésekkel kapcsolatban - írja közösségi oldalán Ujhelyi István, EP-képviselő. A Fidesz nem támogatta az egészségügyi védekezés megerősítését, nem támogatta a munkájukat elveszítő emberek megsegítését, a járvány miatt kieső bérek pótlását, de nem támogatta az Európai Unió működésének átalakítását sem a hatékonyabb válságkezelés érdekében. A Fidesz képviselőinek többet ért kiállni Orbán Viktor frusztrált hatalommániája mellett, mintsem kiállni az európai és így a magyar emberek életének biztonsága mellett. A Fidesz világossá tette, hogy számára nem a koronavírus az igazi ellenség, hanem az Európai Unió.
A Fidesz korábban „ízléstelennek” nevezte, hogy az emberek életének védelméről szóló intézkedések között jogállamisági kérdések is felmerültek. Ez a szánalmas érvelés pont attól a Fidesztől ízléstelen, amely nemrég a magyar emberek életének védelméről szóló – a teljes ellenzék által támogatott – védelmi intézkedésekbe keverte Orbán Viktor teljhatalmi törekvéseit. A Fidesz rendszeresen kettős mércéről beszél, holott maga alkalmazza azt. Itt volt az igazság pillanata, de a kormánypárti képviselők nem éltek vele: elbuktak.
Egymilliárd eurót ad Brüsszel a magyar gazdaság életben tartására
Az Európai Bizottság pénteken jóváhagyta azt a 350 milliárd forint (hozzávetőleg 1 milliárd euró) összegű állami támogatási programot, amelyet Magyarország jelentett be a testületnek. A program a már odaítélt uniós strukturális alapokból nyújt segítséget vállalkozásoknak közvetlen támogatások, kölcsönök és tőkebefektetési intézkedések formájában.