h i r d e t é s

Mennyezetirányba emelkednek tovább az ipari termelői árak

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

Mennyezetirányba emelkednek tovább az ipari termelői árak

2017. május 31. - 18:27

2017 áprilisában az ipari termelői árak összességében 4,4 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest – jelenti a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). - írja a vg.hu.

Forrás: pixabay.com

A KSH jelentése szerint 4,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak, a belföldi értékesítési árak átlagosan 6,8 százalékkal magasabbak voltak.

Ezen belül a kétharmad súlyt képviselő feldolgozóipar árai − a kőolaj világpiaci árváltozásának hatására − 9,5, a közel egyharmad súlyú energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) árai 1,0 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.

(2017 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 4,2 százalékkal emelkedtek). Az ipar exportértékesítési árai 3,4 százalékkal nőttek az előző év áprilisához képest.

Forrás: KSH/vg.hu

2017. áprilisban a 2016. áprilisihoz képest az ipar belföldi értékesítési árai 6,8 százalékkal nőttek.

Belföldön az árak az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban – a kőolaj kitermelésében és feldolgozásában történt világpiaci árnövekedés

miatt  ipari exportértékesítés árai 3,4 százalékkal nőttek.

Ezen belül a (95,1 százalékos súlyt képviselő) feldolgozóipari árak 3,4, a (4,6 százalék súlyú) energiaipar árai 2,5 százalékkal emelkedtek.

A KSH jelentéséből kiderül: 2017. január–áprilisban a 2016. január–áprilisihoz képest a belföldi értékesítés árai 6,2, az exportértékesítéséi 2,5 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében 3,7 százalékkal magasabbak voltak.

Az adatok kapcsán Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára elmondta: az iparban 32 százalékkal nőttek a beruházások, ebből 25 százalék az új gép-, új berendezés-beszerzés, ami hosszú távú, tartós fejlődést hoz.

Az iparban kapacitáshiány van, főként a húzóágazatnak számító jármű- és gyógyszergyártásban

– tette hozzá.
Közölte, az építőipari beruházásoknál 49 százalékos a növekedés, ennek jelentős hányadát teszi ki a lakásépítés – az idén az első negyedévben már 2000 új lakás épült -, amelyet a családi otthonteremtési kedvezmény és más kedvezmények támogatnak.

Ugyanakkor infrastrukturális fejlesztések is vannak, például vasútépítés, továbbá „a logisztika is nagyon szépen fejlődött” új raktárak épülésével

– mondta.

Mivel Magyarország logisztikai központ, ez utóbbi rendkívül fontos – fűzte hozzá. Lepsényi István végül kiemelte: a mezőgazdaságban 43 százalékkal nőtt a beruházások aránya.

vg.hu