h i r d e t é s

Mesterházy is részt vett Donald Trump beiktatásán

Olvasási idő
2perc
Eddig olvastam
a- a+

Mesterházy is részt vett Donald Trump beiktatásán

2017. január 26. - 16:58

Két magyar országgyűlési képviselő is résztvevője volt az Egyesült Államok 45. elnöke beiktatási ceremóniájának. A kormánypárti és az ellenzéki honatya hivatalos úton vettek részt. - írja az atv.hu.

Két magyar országgyűlési képviselő is résztvevője volt az Egyesült Államok 45. elnöke beiktatási ceremóniájának. A kormánypárti és az ellenzéki honatya hivatalos úton vettek részt. - írja az atv.hu.

A NATO Parlamenti Közgyűlésének Védelmi és Biztonsági Bizottsága képviseletében Mesterházy Attila (MSZP) és Firtl Mátyás (KDNP) is meghívottai voltak Donald Trump ünnepélyes hivatalba lépésének. A szocialista képviselő elmondta az atv.hu-nak, hogy az eseményt követő tanácskozáson szó esett az új adminisztráció várható külpolitikájáról, és Trumpnak az Észak-atlanti Tanáccsal kapcsolatos megjegyzéseiről.

A német Bildnek és a londoni Times-nak adott interjúban ugyanis Trump nem tette egyértelművé, hogy az ő vezetése alatt Amerika vajon segítségére sietne-e európai NATO-szövetségeseinek, ha Oroszország részéről érné őket fenyegetés.

„Egy: [a NATO] elavult, mert sok-sok évvel ezelőtt tervezték. Kettő: a szövetséges országok nem fizetik, amit fizetniük kéne”

– sorolta kifogásait Trump a riportereknek, és azt is megjegyezte, hogy az utóbbi időben a katonai szövetség nem fordított elegendő figyelmet a terrorizmusra.


A beiktatás utáni bizottsági tanácskozáson szóba került még az orosz-amerikai viszony kényes és egyelőre kaotikus helyzete, amely részben abból fakad, hogy az új elnök nyíltan oroszbarát álláspontra helyezkedett, külügyminisztere viszont erőteljesebben fogalmazott a két nagyhatalom kapcsolatáról. A helyzetet nehezíti – mondja Mesterházy –, hogy újabb botrány van kibontakozóban, mivel az FBI most éppen Trump nemzetbiztonsági főtanácsadójának telefonhívásait ellenőrzi: vajon elhangzott-e az orosz féllel folytatott egyeztetésekben a szankciók kérdése.

Kivonulnak az amerikaiak?

A szocialista képviselő szerint a magyar külügynek be kell majd kalkulálnia azt az átmeneti bizonytalanságot, amely abból fakad, hogy Amerikában majdnem egy évet vesz igénybe a teljes adminisztráció cseréje. Az átállás 8-10 ezer embert és több ezer pozíciót érint.
Orbán örül az irányváltásnak, de nem kalkulálja be, hogy Magyarország ennek elszenvedője is lehet – állítja a politikus, aki szerint Trump haza szeretné csábítani az amerikai gyárakat, befektetéseket és fejlesztéseket, és ez nem csak az uniót, hanem hazánk nemzetgazdasági érdekeit is érinti. Mint mondja, 

a General Electric befizetései például kifejezetten hiányoznának a magyar büdzséből.

Mesterházy január végén az ENSZ által rendezett Holokauszt Emléknapon vesz részt New Yorkban, ezúttal azonban már pártja képviseletében, két kollégájával: Szakács Lászlóval és Teleki Lászlóval az oldalán. Ezt követik nem hivatalos programjai, amelyek főleg informális egyeztetésekből, tárgyalásokból tevődnek össze, ám utóbbiakról nem kívánt részleteket elárulni.

Forrás: atv.hu

Fotó: MTI

CIVILHETES szerkesztő: K. Toók László