Miért van bajban a magyar gazdaság?
A folyamatos kormányzati sikerjelentések ellenére egyre nagyobb bajban a magyar gazdaság.
Ezt mutatja az európainál két és félszer nagyobb infláció, valamint Matolcsy György fideszes jegybankelnök kemény kritikája a kormány gazdaságpolitikájáról.
A magyar gazdaságpolitikáról szóló vitát Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke robbantotta ki a Parlamentben, a jegybank 2021-es pénzügyi jelentésének beszámolóján. A legfontosabb problémát ugyan valószínűleg belpolitikai okokból nem említette a közgazdász, de az általa elmondott információk egyfelé mutattak.
Ennek lényege, hogy minden fejlett gazdaság úgynevezett prociklikus gazdaságpolitikát folytat. Mit jelent ez? Az elmúlt évszázadokban a döntéshozók megtanulták, hogy a kapitalizmus ciklikusan fejlődik, vagyis minden fejlődési szakaszt természetszerűen követ egy válság időszak. Ehhez alkalmazkodik a gazdaságpolitika. A fejlődési szakaszok idején az államok takarékoskodnak, felhalmoznak javakat, arra az időszakra takarékoskodva, amikor beköszönt a válság.
Matolcsy György a Parlamentben elmondta, hogy az MNB már 2019-ben előre jelezte a válság közeledtét, de a kormány nem tett semmit. Sőt, ellenkezőleg, amikor a fékre kellett volna lépni gázt adott. Arról már viszont nem beszélt a jegybankelnök, hogy ez miért történt. Ennek oka, hogy a magyar gazdaságpolitika a rendszerváltás óta nem törődik a kapitalizmus sajátosságával, a ciklikus fejlődéssel, prociklikus költségvetések helyett, minduntalan választási költségvetést készítenek. Ennek a végső következménye, hogy mára a magyar gazdaság lecsúszott Európa utolsó előtti helyére és emiatt történt, hogy amikor a fékre kellett volna lépni a kormány gázt adott. Mindez sokba kerül.
A teljes beszélgetést itt hallgathatja meg. (PIAC&PROFIT)