h i r d e t é s

Naponta 5 magyar nő hal meg mellrákban

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Naponta 5 magyar nő hal meg mellrákban

2016. október 30. - 07:18
0 komment

Sokan nem jutnak időben kezeléshez - írja a Napi.hu.

Ma Magyarországon mindennap 5-en halnak meg mellrákban, egy olyan betegségben, ami időben felfedezve, korszerű kezelésekkel nagyon jó eséllyel gyógyítható, az időveszteség viszont tragédiákhoz vezet - erre figyelmeztettek szakemberek, döntéshozók, gyógyult betegek a mai Egészség Hídja a Mellrák Ellen Összefogás című rendezvény lánchídi sétájával.

Az idei megmozdulás nemcsak a szűrésen való részvételre mozgósított, hanem ébresztőt fújt orvosoknak, az egészségügyi szakmának, a betegeknek, az egészségeseknek és a döntéshozóknak is, hiszen valamennyiünk éberségére szükség van: mindannyiunk felelőssége az, hogy lépjünk, mégpedig időben a mellrák ellen és betegség esetén a megfelelő kezelésért. Felhívták a figyelmet arra, hogy nem természetes, ha egy diagnózisra, az azt követő újabb vizsgálatokra, illetve a megfelelő kezelésre hónapokat kell várni, és nem természetes a rendszerben való kallódás - sajnos gyakori - jelensége sem.

Ma Magyarországon mindennap 5-en halnak meg mellrákban. Egy olyan betegségben, ami időben felfedezve, korszerű kezelésekkel nagyon jó eséllyel gyógyítható. Vagyis ezeknek a tragédiáknak jelentős része megelőzhető lenne. A szűréseken való részvétel alacsony, a meghívott nők épphogy a fele jelenik meg a lakossági szűrővizsgálatokon, pedig ha akár hetven százalékuk megjelenne, ezerrel kevesebb anyát, feleséget, testvért, gyermeket veszítenénk el évente. Szakemberek, közismert, közkedvelt hírességek és döntéshozók beszéltek az idő fontosságáról és igyekeztek mind többekhez eljuttatni az üzenetet: az idő emberéleteket jelent.

Elfogadhatatlan hosszú várakozás

Az idei rendezvényen nagy tömegben vonultak át a rózsaszínbe öltöztetett hídon, ezúttal ébresztőórákkal, hogy az egész társadalom figyelmét ezzel hívják fel arra, hogy a mellrák nemcsak a nők ügye, hanem az egész családé, az egész társadalomé - ráadásul sokszor a férfi veszi észre a nő testében az elváltozást.

Mert mire is várunk?- A diagnózistól a kezelésig eltelt idő protokolljáról, illetve a gyakran elfogadhatatlanul hosszú várakozási időről beszéltek a szakma képviselői. Bittner Nóra onkológus, a Magyar Rákellenes Liga elnöke közös harcra szólította fel az orvosokat és a betegeket.

Meggyőződése szerint kettőjük kapcsolata nagyban meghatározza a kezeléssel eltöltött idő hosszát is. Olyan bizalmi viszonyt tart fontosnak, ahol nincs ,,ciki" kérdés, ahol a páciens mer kérdezni és nem azért keres más alternatívákat, mert fél, vagy információk híján nem tudja, mi vár rá, az idő pedig közben szalad. Hasonlóan nagy gond lehet az is, például, ha valaki a mammográfiáról mindössze annyit hall, hogy fájdalmas lehet, ezért keres más, szűrővizsgálatnak hirdetett lehetőségeket, amelyek viszont könnyen hamis eredményt adhatnak.

Legyenek nyilvánosak az onkológiai centrumok statisztikái

Bodoky György, az Egyesített Szent István és Szent László kórház onkológiai osztályvezető főorvosa, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) tiszteletbeli elnöke is hisz abban, hogy a beteg igenis legyen érdekérvényesítő, ha azt látja, akadályoztatva van. Szerinte, ha már a beteg az onkológusok elé kerül, legfeljebb a ,,tenni akarás hiánya" lassíthatja ezt a folyamatot.

Miután a rákgyógyításban különböző szakterületek együttműködése a kulcs, épp ezért a kezelés minden pontján mindenkinek arra kell törekednie, hogy minden akadálymentesen működjön, ha pedig ez nem megy, annak adjanak hangot. A professzor most is hangsúlyozta: "legyenek nyilvánosak a különböző onkológiai centrumok statisztikái, ez ugyanis az egyetlen olyan mutató, ami világosan láttatja, hol lehetnek gondok a rendszerben."

Ahol sikerült felvenni a harcot az idővel - Kaposvár

Itt egy teljesen új modellt vezettek be, amely nem engedi elkallódni a pácienst az egészségügy útvesztőiben. Megteremti a lehetőségét, hogy ne maradjon el műtét azért, mert nem végeztek el időben valamilyen vizsgálatot, vagy elveszett egy lelet. Dr. Moizs Marianna, a Kaposi Mór Oktató Kórház főigazgatója szerint azóta Kaposváron egy páciens maximum egy hónapon belül teljeskörű diagnózist kap, további két héten belül pedig a kezelését is megkezdik.

napi.hu