h i r d e t é s

Négylábúakkal a gyerekekért Szekszárdon

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Négylábúakkal a gyerekekért Szekszárdon

2015. július 06. - 15:19
0 komment

Minden gyermek különleges emberi lény, aki a saját egyéni módján növekszik és fejlődik.

Töttősiné Törő Anita mindig ezt tartotta szem előtt a munkájában - írja a teol.hu.

Az a jó ebben az alapítványban, hogy ide az jön, aki szeretne – mondja Töttősiné Törő Anita. – Igaz ez a szülőkre és a gyerekekre és azokra is, akik szakemberként segítik a Csiga-Biga mozgás- és képességfejlesztő Alapítvány munkáját. A szervezet 2004 óta működik. A gyerekek fejlesztésével óvodapedagógusok, gyógypedagógusok, logopédusok, pszichológusok, gyógytestnevelők és konduktorok foglalkoznak. Törő Anita, aki nem mellesleg Törő György fafaragó, népi iparművész lánya, otthonról hozta az indíttatást a pedagógusi pályához, hiszen édesanyja nyugdíjazása előtt óvónőként dolgozott. Törő György is szívesen foglalkozik gyerekekkel, a kézműves foglalkozásokon már óvodások is vésőt foghatnak a kezecskéjükbe. Törő Anita is óvónőként kezdte pályáját, majd amikor gyesen volt, elvégezte a gyógytestnevelés szakirányt, aztán sorra jöttek az egyéb képzések. Kiderült, mindig is érdekelte, hogyan lehetne segíteni azoknak a gyerekeknek, akik hátrányból indulnak. Ma szakvizsgázott óvópedagógus, gyógypedagógus, gyógytestnevelő és alapozó terapeuta.

A kuratórium elnökeként vezeti az alapítványt, viszont nem főnöke a vele egy célért dolgozóknak. A cél pedig, hogy hozzájáruljanak a gyermekek harmonikus, sokoldalú fejlődéséhez, szabadidős tevékenységeik hasznos eltöltéséhez. – Így jutottunk el az állatasszisztált terápiához, azaz a kutyás terápiához. Szervezetünkön belül egy nagyon aktív „Kutyás terápia” munkacsoport jött létre, mely folyamatosan bővül terápiás kutyákkal és felvezetőikkel. Szakmai munkánk eredményeképp 2013. májusától a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesület tagjai vagyunk. Alapítványunknál három alkalommal valósult meg a MATESZ és a Csiga-Biga Alapítvány közös szervezésében az OKJ Habilitációs kutyakiképző képzés Szekszárdon, ahol a gyakorlati és elméleti képzés nagy részét munkatársaink végezték. Idén augusztusában ismét indul képzés – mondta. 2012­ben akkreditált 30 órás pedagógus továbbképzésükre az ország minden részéből jönnek a kutyás terápia iránt érdeklődő pedagógusok. Azt is megtudtuk tőle, hogy Zizi nevű törpe tacskója volt az alapítvány első vizsgázott terápiás kutyája. A két golden retrievert, az öt éves Felhőt és a négy éves Perecet viszont már kifejezetten erre a „munkára” választották ki.

És hogy milyen a jó terápiás kutya? A legfontosabb jellemzője, hogy nem elviseli az embereket, hanem kifejezetten keresi a társaságukat. Az ebeknek és az alapítványnál dolgozó „kétlábúaknak” köszönhetően a gyerekek játszva fejlődnek, a foglalkozások örömet okoznak, élményt jelentenek. Ezt a tapasztalatot szűrték le a Csiga-Bigánál a MOL Gyermekgyógyító Programban után is, amikor az ország különböző területeit lefedve, hetente közel 100 gyermekhez jutottak el. Az alapítvány sokat pályázik, ezek révén hátrányos helyzetű gyermekek esélyegyenlőségét mozdítják elő, melynek elengedhetetlen feltétele az egyenlő hozzáférés biztosítása, illetve olyan támogató lépések, szolgáltatások tervezése és megvalósítása, amelyek csökkentik meglévő hátrányaikat, javítják sikerességüket, és növelik az önbizalmukat.

Mitől lesz terápiás?

A terápiás kutyákra vonatkozó vizsga két részből áll. Az első alkalommal a kutya engedelmességét, szocializációját, viselkedését vizsgálják, különös tekintettel az agresszivitásra, mely semmilyen helyzetben nem váltható ki egy terápiás kutyából. A második vizsga alapfeltétele a sikeres alkalmassági vizsga, ezután egy már sok tapasztalattal rendelkező terápiás kutya-gazda párosnál 5 alkalmas gyakorlati munka következik, melyet egy vizsgafoglalkozással zárnak. Csak ezek a kutyák kaphatják meg a MATESZ által kiállított fényképes terápiás igazolványt. A terápiás igazolványt a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség állítja ki a párosoknak, mely a második körös vizsgától számított két éven át érvényes. A terápiás kutyákra igen szigorú állategészségügyi előírások is vonatkoznak.

Konkrét problémák

Az alapítvány munkatársai és a terápiás kutyák rendszeresen részt vesznek szekszárdi rendezvényeken, de más településekre is gyakran kitelepülnek. A székhelyükön pedig hetente vagy száz gyermek megfordul a különféle foglalkozásokon. A szülők általában konkrét problémával fordulnak a szervezethez, de van, aki az iskola előtt szeretne tisztában lenni azzal, hogy is „áll” a csemetéje, azaz képesség felmérést kér. Töttősiné Törő Anita szerint fontos, hogy sokat mozogjon a gyerek, hiszen amíg a nagy mozgások nincsenek rendben, addig nem lehet csodát várni más tekintetben sem. Törő Anita munkáját egyébként nemcsak a munkatársak, de a családja, így férje Töttősi Attila fafaragó, népi iparművész is segíti. A család közös terve egy olyan szálláshely kialakítása, ahol ott alvós táborokat is rendezhetnek.

 

teol.hu (Címlap: Töttősiné Törő Anita tapasztalatai szerint az olyan terápiás kutya, mint Felhő sokoldalúan fejleszti a gyerekeket // Fotó: Mártonfai Dénes)

Posted by SEJT on 2015. július 6.