h i r d e t é s

Nincs összefüggés a terrorveszély és a menekültek beáramlása között

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Nincs összefüggés a terrorveszély és a menekültek beáramlása között

2016. augusztus 18. - 10:28
0 komment

A német kancellár visszautasítja, hogy összefüggés volna a megnövekedett terrorveszély és a menekültek beáramlása között - írja a KLUB Rádió.

Merkel kifejtette, hogy tényleg vannak olyan esetek, amikor a migránsokat megpróbálják megnyerni az iszlám szélsőségnek, ám az Iszlám Állam már azelőtt jelen volt az országban, hogy megindult az emberáradat. Jelezte egyúttal, hogy a kormány több embert és az eddiginél nagyobb jogkört kíván adni a biztonsági erőknek a radikálisok visszaszorítására - írja a Die Welt. Így például hamarosan jelentős szerep jut az arcfelismerő berendezéseknek, és nagy figyelmet szentelnek majd a közösségi médiának is, hogy kiszűrjék a szélsőséges szervezkedéseket. 

Financial Times 

A Világbank kimutatta, hogy már csak azért is nehéz helyzetbe kerültek a Nagy-Britanniában dolgozó vendégmunkások, mert a Brexit miatt jó 10 %-kal leértékelődött a font, így jóval kevesebbet ér a hazaküldött pénz is. Márpedig itt nem kis tételről van szó, az Európán belül dolgozó magyarok pl. összesítve minden évben a GDP csaknem 4 %-nak megfelelő összeget utalnak. Ugyanannyit, mint a lengyelek, akik a szigetországban szintén bekerültek az első tízbe. (A statisztika többi 8 szereplője egytől egyig a fejlődő világot képviseli.) A képhez hozzátartozik, hogy Németország vezeti azt a ranglistát, mármint hogy honnan irányították haza a legtöbb jövedelmet, az Egyesült Királyság a 2. ebben az összesítésben. Szakértők most arra számítanak, hogy az árfolyamesés és a várható magasabb munkanélküliség miatt sok vendégmunkás távozik majd brit földről, illetve az eddiginél jóval kevesebb érkezik. Viszont hogy olcsóbb lett a font, az vonzhatja mindazokat, akik brit egyetemeken akarnak tanulni. (A Times-ból egyébként az derül ki, hogy most először meghaladta az egy milliót azoknak a vendégmunkásoknak a száma, akik a 12 éve csatlakozott keleti tagállamokat képviselik. Ha pedig a románokat és a bolgárokat is idevesszük, akkor már egy és negyed millióan vannak.) 

Guardian 

A lap emlékeztet arra, hogy a Közép- és Kelet-Európából érkezett vendégmunkások nagy száma volt a döntő tényező a kilépés hívei számára a brit referendum során, márpedig a sok lengyel, magyar és bolgár továbbra is aggasztja a lakosságot. Az pedig, hogy unió keleti feléről már jó egy millióan dolgoznak a brit gazdaságban, azt igazolja, hogy sürgősen ismét korlátozni kell ezt a fajta bevándorlást. Egyébiránt a friss munkanélküliségi adatok egyáltalán nem rosszak, de a változatlanul meglévő félelmek miatt Cameron utódjának kiemelten kell foglalkoznia a kérdéssel. Amúgy közvetlenül a népszavazás előtt 90 ezren érkeztek, vagyis jelentősen megugrott a számuk. Így most a munkaerőpiacon immár minden 4. külföldi kelet-európai. 

Die Zeit

Az újság tudósítója azt tapasztalta, hogy Röszkénél és Tompánál a két hevenyészett menekülttáborban majdnem ugyanolyan katasztrofálisak a körülmények, mint pár hónapja Idomeninél, a görög-macedón határon. A sajtó több munkatársa is az egyik német egyházi segélyszervezet képviselőjét kísérte el a helyszínre, ahol százak várakoznak, köztük sok gyerek, hogy legálisan bejussanak az unióba. Egyetlen csapot leszámítva nincs ott semmi, ami szükséges az emberi élethez. Az önkénteseket csak időnként engedik be, így az ételosztás sem rendszeres. És ha összedől a Törökországgal kötött egyezség, akkor még drámaibbá válhat a helyzet. A magyar és a szerb hatóságok közösen döntik el, hogy kiket engednek be, de naponta csupán 30 embert. Akad olyan, aki ily módon előreláthatólag 8 hónapig lesz kénytelen lehetetlen állapotok közepette vesztegelni. 

Hogy a menekültek az igencsak korlátozó és nem túl barátságos politika ellenére miért éppen Magyarországot célozzák meg, azt a Diakónia Katasztrófasegély munkatársa azzal magyarázza, hogy Szerbia felől ez az egyetlen törvényes út. Aki illegálisan próbál meg bejutni, azt simán visszatoloncolják Szerbiába, ami az egyházi vezető szerint nem felel meg sem az unió értékrendjének, sem a Genfi konvenciónak. A rendőri erőknek ugyanakkor polgárvédelmi egységek is segítenek, az elfogottak sokszor verés- és harapásnyomokkal kerülnek vissza a határ túloldalára. Az UNHCR azzal vádolja a magyar államot, hogy az szándékosan igyekszik elriasztani a menekülteket. Emellett a hatóságok megnehezítették, hogy élelmiszert, illetve sátrakat adjanak a rászorulóknak. 

A Katasztrófasegély vezetője aggodalommal beszélt arról, hogy a magyar kormány mértéktelen propagandával megpróbálja bűnözőknek beállítani a menekülteket, akik nem méltóak semmiféle humanitárius támogatásra. Mint mondta, Orbán Viktor veszélyes példát mutat, amikor leértékeli az olyan európai értékeket, mint az emberség és a szolidaritás. A miniszterelnök saját tekintélyelvű irányításának és nacionalista kurzusának erősítésére használja ki a helyzetet. Hozzátette, már az önmagában vészjelzés, hogy a politikust főleg unión kívüli autokraták udvarolják körül. Hangsúlyozta, az EU nem engedheti meg, hogy egynémely tagállam masszívan keltse a hangulatot és kivonja magát az emberi jogokkal összhangban álló közös menedékpolitika alól. 

Szerző: Szelestey Lajos / klubradio.hu