Akárki nyeri a választást, megszorításokra van szükség
2022. február 06. - 15:53
Akármelyik politikai erő nyeri is meg a választásokat 2022 tavaszán, mindenképpen megszorító intézkedések megtételére fog rákényszerülni - mondta Csaba László, közgazdászprofesszor a Népszavának adott interjújában.
"valódi versenyképességünk záloga az euró alaposan előkészített bevezetése."
Csaba László, közgazdászprofesszor a Népszavának adott interjút a magyar gazdaság és a költségvetés állapotáról. Az interjú főbb megállapításai a következők:
- A csirke far-hát árának befagyasztása, mint az infláció megfékezésére tett lépés valóban nevetséges. Ez egy egyszeri, korlátozott időtartamú „fogyasztóbarát” akció, azonban a már említett 13. havi nyugdíj, vagy a 25 éven aluliak személyi jövedelemadó mentessége nem egy egyszeri lépés, hanem ezentúl ezzel a kiadással a jövőben minden kormánynak az éves költségvetés készítésekor számítani kell majd, mint szerzett jogra.
- A mostani, nem előrelátó költségvetési politika folytán viszont "az a veszély fenyeget, hogy a kormánynak nem lesz miből ösztönözni a gazdaságot, ha ismét visszaesés lesz."
- Akármelyik politikai erő nyeri is meg a választásokat 2022 tavaszán, mindenképpen megszorító intézkedések megtételére fog rákényszerülni.
- Ha a Helyreállítási és ellenállóképességi tervből származó támogatás időben megérkezett volna, akkor Magyarország nem kényszerült volna rá arra, hogy külföldi hiteleket vegyen fel, s ezáltal a GDP arányos államadósságot növelje, ahelyett hogy a jóformán ingyen pénzekhez hozzájuthattunk volna.
- Célszerű lenne, ha a jelenlegi ellenzék felkészítené az embereket arra, hogy emiatt jöhetnek a megszorítások. S óvatosan kellene bánni azokkal az ígéretekkel is, hogy "mi is végrehajtunk bérrendezéseket, csak sokkal okosabban, mint a jelenlegi kormány." Hamar ki fog derülni ugyanis, hogy ez nem fog menni, s akkor becsapottnak érezhetik magukat az emberek.
- Egy nehezen kezelhető időszakra számít a professzor, amikor esetleg különböző áremelések is előfordulhatnak.
- Az euróövezet egy óriási védőhálót jelenthet a magyar gazdaság, a költségvetés és a bankszektor számára a különböző krízisek idején, ugyanis 10-12 évente törvényszerűen válságok következnek be.