Jóval 10 százalék fölé ugorhat a magyar infláció
Az év egészében átlagosan 10,3 százalék lehet az infláció Magyarországon, és ez 2023-ra is csak 6,4 százalékra mérséklődik majd – olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden megjelent friss előrejelzésében.
A World Economic Outlook (WEO) kiadvány szerint a magyar gazdaság jelentősen behúzza majd a féket a háború következtében, a magas áremelkedés mellett ez lehet a további negatív következmény.
Az orosz-ukrán háború kitörése óta először frissítette globális makrogazdasági előrejelzését az IMF, ráadásul a kedden megjelent anyagban Magyarországra vonatkozó prognózisok is szerepelnek. A Nemzetközi Valutaalap becslései alátámasztják azt a korábbi vélekedést, hogy a háborúnak két fontos negatív következménye lesz a magyar gazdaságban:
- a növekedés jelentősen lelassul tavalyhoz képest
- az infláció a vártnál tovább maradhat velünk és magasabban tetőzhet az alapanyagárak elszállása miatt.
Számszerűsítve a szervezet közgazdászai szerint a tavalyi 7,1%-os gazdasági növekedés után 2022-ben csak 3,7%-kal bővülhet a magyar GDP, vagyis majdnem lefeleződik a bővülési ütem. Ráadásul innen 2023-ban sem várható komoly visszapattanás, a friss előrejelzés szerint 3,6%-os növekedés jöhet jövőre. Az IMF friss előrejelzése egyébként nagyjából megfelel most a piaci becsléseknek, az MNB legutóbb március végén 2,5-4,5 százalékos idei bővülést jelzett, illetve az elemzők többsége is 3-4 százalék közötti növekedést tart valószínűnek. A jegybank a 2023-as kilátások kapcsán viszont lényegesen optimistább, szerintük 4-5 százalékra gyorsulhat a GDP-bővülés üteme.
Az IMF friss előrejelzésében 2022-re éves átlagban is kétszámjegyű, 10,3%-os infláció szerepel, ami valamivel meghaladja a konszenzusos várakozásokat. Az MNB 7,5-9,8 százalékra tette az áremelkedés várható ütemét, és az elemzők körében is ritka a 10 százalék feletti prognózis, 8-9% mondható általánosnak.
A Valutaalap előrejelzésében nincs szöveges magyarázat, így nem derül ki, mit gondolnak például az árstopok fenntartásáról, de az inflációs prognózisuk arra utalhat, hogy hamarosan megszűnhetnek szerintük ezek az intézkedések. A 10,3%-os éves átlag egyben azt is jelentené, hogy
ÉV KÖZBEN BIZTOSAN JÓVAL 10% FELETT, 12-13% KÖRÜL LEHETNE AZ ÁREMELKEDÉS CSÚCSA.
Az IMF stábja szerint 2023-ban csökkenhet ugyan az infláció, de a 3 százalékos jegybanki cél elérése még távolinak tűnik. Ők most 6,4%-os átlagos áremelkedést várnak jövőre, ami meghaladja az MNB 3,3-5 százalékos becslését.
A háború további következménye lehet a magyar fizetési mérleg romlása, bár ennek mértéke azért az IMF szerint nem lesz annyira jelentős, mint sokan tartanak tőle. A tavalyi 0,9%-os GDP-arányos deficit szerintük 1,3%-ra hízik 2022-ben. Jelentős változást a munkanélküliségi rátában sem várnak a közgazdászok: a 2021-es 4,1 százalékról idén 4,3 százalékra emelkedhet az állástalanok aránya, majd jövőre is ennek környékén maradhat. (Portfolio)