h i r d e t é s

Erdogan nácinak nevezte Németországot

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

Erdogan nácinak nevezte Németországot

2017. március 06. - 08:54

A török elnök szerint Berlin a náci gyakorlatot követi azzal, hogy megtiltja a török politikusoknak az államfői jogkör kiszélesítését célzó alkotmánymódosítás melletti kampányolást a német városokban.

Forrás: Sputnik International

„Ez az eljárásmód semmiben sem különbözik attól a gyakorlattól, amely a nácik sajátja volt a múltban” – mondta Recep Tayyip Erdogan a Kadem nevű kormányközeli női szervezet vasárnapi isztambuli rendezvényén az Anadolu állami hírügynökség tájékoztatása szerint. „Azt hittem, hogy Németország már rég lemondott erről a gyakorlatról. Tévedtem” – jegyezte meg. A török államfő szerint Németországnak semmi köze sincs a demokráciához.

„Németország letért a demokrácia útjáról. Jelenlegi eljárásmódjának semmi köze a demokráciához, sőt az a náci rezsiméhez hasonlítható – hangsúlyozta. – Nem szeretnénk, ha a nácizmus újra felbukkanna.”

Az utóbbi napokban több olyan rendezvényt is lefújtak a hatóságok Németországban,amelyen török politikusok az elnöki rendszer bevezetését célzó alkotmánymódosítás mellett kampányoltak volna a helyi török közösség előtt. Gaggenau város önkormányzata Bekir Bozdag igazságügyi miniszternek és Nihat Zeybekci gazdasági miniszternek tiltotta meg, hogy népszavazási kampánygyűlést tartson. Az alkotmánymódosításról döntő áprilisi referendumon a Németországban élő hárommilliós török közösségnek nagyjából a fele vehet részt.

A két ország külügyminisztere a jövő héten találkozik Németországban a téma megvitatása céljából.

A héten Hollandia is értésre adta: ellenzi, hogy török hivatalos tisztségviselők népszavazási kampánygyűlést szervezzenek a török közösség körében az alkotmány jelentős módosítása támogatásának céljából. Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter azonban szombaton kijelentette: Hága tiltakozása ellenére elutazik a március 11-ére tervezett rotterdami nagygyűlésre, hogy az ott élő törököket az államfői jogkörök kiszélesítésének megszavazására buzdítsa.

Törökországban április 16-án tartanak népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. A változtatással megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség.

Felháborodtak a német politikusok

Az Angela Merkel kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) frakcióvezetője szerint a török elnök kijelentése „hihetetlen és elfogadhatatlan”. Volker Kauder az ARD országos köztelevíziónak vasárnap este nyilatkozva hozzátette: nem beszélhet így egy szövetséges országról egy NATO-tagállam vezetője, akinek ráadásul „jelentős gondjai vannak a jogállamisággal”.

A török elnököt csak a jogköre kiterjesztését szolgáló alkotmánymódosításról kiírt népszavazás sikere érdekli, és reakciója azt mutatja, „nagyon is tart attól, hogy veszíthet” –mondta Volker Kauder. Arra a kérdésre, hogy meg kell-e tiltani a kampányolást Németországban a török kormány tagjainak és az államfőnek, a CDU-s politikus kiemelte: „nem szabad beleesnünk abba a csapdába, hogy éppen azt tesszük, amit Erdogan, vagyis nem szabad korlátozni az alapvető jogokat".

Hasonlóan vélekedett az ellenzéki Zöldek társelnöke, Cem Özdemir is, aki a ZDF országos köztelevíziónak azt mondta: Erdogan támadásainak keménységét a félelem magyarázza, nyilvánvalóan vannak belső, nem nyilvános felmérések, amelyek a kormánypárt, az Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) és az alkotmánymódosítás támogatottságának gyengülését jelzik.

Hozzátette: a nagyobb török közösségeknek otthont adó uniós tagországoknak közösen kell lépniük, biztosítaniuk kell a török kormány tagjainak, hogy népszerűsítsék az EU-ban élő török választóknak az alkotmánymódosítást, de csak azzal a feltétellel, ha tiszteletben tartják az ellenzék jogait Törökországban.

Az ugyancsak ellenzéki Baloldal (Die Linke) szerint viszont nem szabad hagyni, hogy német földön kampányoljanak egy olyan alkotmánymódosítás mellett, amely felszámolja a demokráciát. Németország demokráciaként nem nézheti tételnül „egy diktatúra felépítését” – mondta Sevim Dagdelen, a Baloldal Bundestag-frakciójának tagja az ARD-nek, hozzátéve: a szólásszabadság nem terjed ki a demokráciával ellentétes nézetek népszerűsítésére.

A német kormány nem foglalt állást Recep Tayyip Erdogan vasárnapi beszédével kapcsolatban. Azonban Sigmar Gabriel külügyminiszter, a szociáldemokrata párt (SPD) elnöke a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban – Erdogan beszéde előtt – közölt vendégkommentárjában hangsúlyozta, hogy a két ország közötti diplomáciai feszültségeknél erősebb a német-török barátság, amelyet meg kell őrizni és fenn kell tartani a párbeszédet. A miniszter hozzátette: Németországban mindenki tarthat politikai rendezvényt és kifejtheti mondanivalóját, de csak a jog és az illendőség szabályai alapján. (MTI) / mno.hu