A CEU szöge
A jelek szerint a Fidesz kormányzat mindent elkövet, hogy Orbán és kegyeltjei nyugodt körülmények közt folytathassák addig sem joggal megszolgált vagyonuk exponenciális növelését.
Mindeközben az említettek által nyíltan elkaszálni vágyott Közép-Európai Egyetem hallgatói, tanárai és mindenki, akiben maradt még annyi józanság, hogy felfogják mindannyiunk elemi érdekét, hogy e nemzetközileg elismert, nívós egyetem fennmaradjon és változatosság kedvéért e célt szolgáló szakembereket adjon a régiónak, tízezrével tüntettek.
Mit jelenthet mindez? Várhatunk-e érdemi változást a kormány részéről? A tárgyaló- és kompromisszumkészségüket ismerve aligha számíthatunk villámcsapással felérő megvilágosodást és viselkedésváltozást.
Dacára annak, hogy március 31-én Mark Toner az Egyesült államok külügyminisztériumának szóvivője közleményben fejezte ki aggodalmát a magyar kormány által tárgyalt tervezet kapcsán, amely jó eséllyel olyan kritikusan érintheti a CEU-t, hogy a budapesti intézmény bezárásával is számolni kell.
A kormány által terjesztett és csak a legelvakultabb kormányhívek által lelkesen ismételgetett Soros-ellenes retorika meglehetősen üresen hat. Különösen annak tükrében, hogy a Fidesz kormányzat delikvensei egytől egyig Soros pénzén szerezték meg egyébként nem éppen könnyen megszerezhető végzettségeiket.
Ezt szem előtt tartva és csak egy pillanatra elszakadva a vezetőink „szent és sérthetetlen voltától”, máris világossá válik, miről van szó.
A kormány viszonylag hosszú ideje játszik rá a választók idegenellenességére. Ez az idegenellenesség, vagy xenofóbia történelmünket végigkíséri. Ezért jelenhettek meg az olyan etnikai kisebbségeket degradáló kifejezések, mint például a svábbogár.
Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a magyar nép keveredés nélkül nem maradhatott volna fenn.
Mindenesetre a multikulturalizmus, amely a modern tudományok szerint a bármiféle fejlődés kulcsa lehet meglehetősen negatív töltést kapott. Ez ismételten és vállaltan a kormány célja volt.
Mi célt szolgálhat az, hogy a világ élvonalába tartozó tudósok és céljuk, hogy hasonlóan képzett szakembereket adjanak hazánknak, nemkívánatossá lett? Mit segít továbbá az, hogy a választókat arra használja a kormány, hogy önmaguknak ássanak egy mély gödröt, amiből esélyük sem lesz kimászni?
Csak nem azt, hogy a Fidesz ezzel akarja biztosítani azt az illúziót, hogy egyedül ők, de leginkább Orbán tudjon hivatkozni kimagasló végzettségére? E tekintetben az sem számít, hogy az ügyvédek gyöngye, soha nem praktizált, életének egyetlen célja eleddig a jogszabályok megkerülése és mára lerombolása volt.
Ha a Közép-Európai Egyetem bezárja kapuit, az egy újabb szög lesz azon koporsón, amelyet jobb híján utódaink bölcsőjének neveztünk ki.