Lex Gyáva Orbán?
A választások közeledtével sokunkban vetődik fel a kérdés, hogy mi lehet az, amit Orbán Viktor ne merne megtenni a hatalma megőrzése érdekében?
A válasz – bár magától értetődő – sokakat lephet meg. Persze csak akkor, ha az elmúlt két évtizedben a homokba dugott fejjel élte mindennapjait (meg nem erősített információk szerint ezek száma a nullához közelít).
Tudva, hogy bármilyen törvénytervezet, amit ellenzéki politikus terjeszt az Országgyűlés elé, lényegében halálra van ítélve, nem tűnik nagy dolognak egy újabb meddő kísérlet az elszámoltathatóság visszaállítására. Mégis fontos mérföldkő, hogy az MSZP és a Párbeszéd komoly szándékkal benyújtotta azt a tervezetet, aminek lényege, hogy Orbán Viktornak ne legyen módja kibújni a nyilvános vita kötelezettsége alól.
Példátlannak tartjuk, hogy egy magára valamit is adó politikus nem meri felvállalni a vitát más álláspontot képviselőkkel. És bár Orbán Viktor a jelek szerint erőteljes meggyőző erővel bír – elvégre másodszor alakíthatott kormányt 2014-ben, sem akkor, sem az azt megelőző ciklusában nem állt ki a nyilvánosság elé kihívóival. Sőt a nem kormánypárti lapok újságíróival sem volt hajlandó érdemiekben beszélni.
Azt gondolná az ember, hogy egy ország vezetőjének az lenne az egyik feladata, hogy ellenzékével konszolidált kapcsolatot építsen ki. Éppen azért, hogy a véleménykülönbségek okozta legapróbb megosztottságot is áthidalja.
Csakhogy Orbán stratégiája ennek ellenkezőjéről tanúskodik. Sem az ellenzéki politikusokat, sem pedig az ellenzéki választókat nem igyekszik megszólítani. Magatartása leginkább arról tanúskodik, hogy az említettek nem is léteznek. Ilyen tiszteletlenségért a nép jobb helyeken lelépteti a renitenskedő politikust, még akkor is, ha az a kormányfő.
Ezt a „mulasztást” kívánja Szabó Tímea és Tóth Bertalan kiküszöbölni nem is egy, hanem két, minimum 90 perces vita kötelezővé tételével a választások előtt. A vitákra 5-10 nappal a választás napja előtt kerülne sor.
Tudva azt, hogy
„A törvénymódosításnak természetesen semmi esélye, mert Orbán senkinek sem fog esélyt adni, hogy valódi kihívónak látszódjon. A Fidesz vétójával szemben a többi ellenzéki párt támogatása nem ér semmit.” /hvg/
a tervezetnek nem az volt az elsődleges célja, hogy elfogadják. Miről tanúskodhat a kormány várható elutasítása? Meggyőződésünk szerint azt bizonyítja, hogy a Fidesz és első sorban Orbán Viktor olyan arroganciával utasít el minden kezdeményezést, ami a korábbi rendszerek sajátja.