Okosotthon: apró eszközök, nagy hatás
Sokan gondolják, hogy az okosotthon kialakítása drága, bonyolult és csak új építésű házaknál működik jól. Pedig ma már egy-egy okosrelével is rengeteget spórolhatunk, ráadásul jó hír, hogy utólag is beépíthetők, akár szerelvények mögé, akár elosztószekrénybe.
A meglévő rendszerből is kihozhatod a maximumot
A Shelly Shop reléi között például találni olyan mini fogyasztásmérőket, amelyek beférnek a meglévő kapcsolók mögé, és azonnal jelezni tudják, mennyit fogyaszt egy-egy lámpa vagy eszköz. Ez különösen hasznos lehet, ha szeretnénk átlátni a lakás energiaigényét anélkül, hogy minden áramkört külön műszerrel kellene mérnünk.
Az ilyen eszközök, mint például a WiFi + Bluetooth kompatibilis modellek, önállóan is működnek. Nincs szükség központi vezérlőre. Ha pedig több Shelly modult szerelünk be, már teljes vezérlési logikákat is felépíthetünk. Egy konnektor mögötti relé akár egy másik szobában lévő világítást is képes ki-be kapcsolni, sőt, ezek a vezérlések akár internetkapcsolat nélkül is működhetnek, csak a helyi hálózaton belül.
DIY vagy szakember? Mindkettő lehet opció
Nem minden eszköz igényel villanyszerelőt, de nem árt az óvatosság. A plug & play megoldások, mint például az okoskonnektorok vagy LED-vezérlők, könnyen telepíthetők akár szakértelem nélkül is. Ezek tipikusan azok a termékek, amikhez nem kell megbontani a falat vagy leszerelni kapcsolókat, elég csatlakoztatni és már működnek is.
Más termékek, mint a DIN sínre szerelhető modulok vagy a többcsatornás relék, már jellemzően fix telepítést igényelnek. Ezek előnye viszont a nagyobb teljesítmény, több bemenet és kimenet, illetve az integrációs lehetőségek, például ipari környezetben vagy okosépület-rendszerekben. A Shelly Shop kínálata kifejezetten jól lefedi mindkét területet. Megtalálhatók a klasszikus, kötődobozba helyezhető relék, de akár háromfázisú árammérők vagy RGBW LED szalagvezérlők is.
Automatizálás - több, mint kényelem
Ha a lámpa magától felkapcsol naplementekor, az kényelmes. Ha a fűtés vagy a kávéfőző leáll, mert nincs otthon senki, az már spórol is. Az okosrelék egyrészt kapcsolnak, másrészt mérnek, naplóznak, sőt akár más eszközöket is vezérelhetnek. A legtöbb Shelly eszköz kompatibilis a legismertebb okosotthon-rendszerekkel.
Google Home, Alexa vagy Home Assistant mellett sokan a nyílt forráskódú megoldásokkal is szívesen dolgoznak. A Shelly Shop eszközei ehhez MQTT-n, REST API-n vagy épp saját felhőn keresztül is csatlakoznak, így szinte bármilyen környezetbe illeszthetők. Ráadásul a kisebb fogyasztásmérő eszközök újabb generációi már képesek átjáróként is funkcionálni. Egyetlen relé képes más Bluetooth érzékelők adatait továbbítani vagy épp erősíteni a WiFi jelet a lakás távolabbi sarkaiban.
Az okosotthon tehát nem feltétlen luxus, inkább egy rugalmas eszköztár, amivel kényelmesebbé és energiahatékonyabbá tehetjük a hétköznapokat. És ehhez sokszor nem is kell nagy beruházás, elég egy jól kiválasztott relé, ami elfér egy kapcsoló mögött.