Problémák álláskeresés közben
Manapság élesen vetődik fel a munkanélküliség kérdése.
Ez a probléma nem csak fiatalokat érint, akik most fejezték be az egyetemet és nincs szakmai tapasztalatuk, de az idősebb korosztályt is érinti, akik már több tíz éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek.
A kis cégek, például a magánvállalkozások, gyakran nem engedhetik meg maguknak új munkatársak felvételét, illetve sokszor csupán 1-2 embert alkalmaznak.
Akkor, amikor a tapasztalt szakembernek van esélye elhelyezkedni, egy frissen végzett fiatalnak nagyon kevés esélye van jól fizető munkát találni.
Ha a régió függvényében nézzük, a nagyvárosok lakóinak több esélye van munkát találni, mert nagyobb városban több a munkaadó cég. Ezenkívül nagyvárosokban vannak úgynevezett állásbörze oldalak, ahol könnyen lehet munkát találni. Például a Jooble, amely összegyűjti a legjobb állásbörzék összes ajánlatát egy helyen.
Célszerű saját önéletrajzának feltöltése is.
A fiatal pályakezdők főbb nehézségei:
1. Tapasztalat hiánya- ma már szinte minden cég érdeklődik, van-e a jelentkezőnek szakmai tapasztalata (1-3 év, vagy még több).
2. Akár a munkaadó, akár a jelölt túl magas követelményeket támaszt. Lehet olyan is, hogy a munkaadó előre tudhatóan magas követelményeket támaszt, melyeknek a jelentkezők többsége nem felel meg. Gyakran a jelentkező kér túl magas munkabért, amit a munkaadó nem tud megadni.
3. A személyzeti osztály vagy nem teljes mértékben vagy hanyagul végzi munkáját. Jelen probléma azokat a cégeket érinti, ahol ezzel külön osztály foglalkozik. A 45 évnél idősebbek számára létezik úgynevezett kimondatlan „életkorcenzúra”. Holott a törvények szerint ez jogtalan.
Ismerve ezeket a problémákat, fel tudunk készülni rájuk és kiküszöbölve őket sikeresen tudunk állást találni!