h i r d e t é s

"Rocky edzője is megbánta, hogy nem volt menedzsere"

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

"Rocky edzője is megbánta, hogy nem volt menedzsere"

2018. április 19. - 07:29

Új szemlélet a sportmenedzselés területén

Magyarországon nem minden sportágban van kultúrája a sportmenedzselésnek, aminek a következménye az, hogy az élsportolók nincsenek tisztában vele, ez milyen előnyökkel járhat. Tóth György nyugati szemléletmódot szeretne kishazánkban meghonosítani a sportmenedzselés területén, amit az angoloktól lesett el.

Itthon az egyéni sportágakban elhanyagolható mértékű a sportmenedzselés. Ennek oka, hogy nincs kultúrája, és a magyar társadalom kevésbé nyitott a sporteseményekre. Bár a vízilabda szép számokat produkál, a kézilabdameccseken sokszor teltház van, és a kosárlabda is feltörekvőben van, bizonyos sportágak komoly fejlesztésre szorulnak.

Tóth György brandmenedzser tapasztalatai szerint tíz sportolóból mindössze három-négynek van menedzsere hazánkban. A szakmának nincs kultúrája, a sportolók pedig vagynem tudják, mit várhatnak tőle, vagy negatív tapasztalataik voltak korábban.

"Szeretnék új szemléletet hozni. Angliában egy labdarúgóklubnál eltölthettem rövidebb időt, ahol láttam egy szisztémát, amivel a nagyok dolgoznak. Ennek alapja a személyes kontaktus, és nem csak sportoló-menedzser viszonylatban. Én olykor pszichológus, olykor jó barát vagyok, és ehhez nagyon fontos az érzelmi intelligencia, azaz az EQ!" – magyarázta a szakember, aki jelenleg Gercsák Szabina válogatott cselgáncsozóval és Lengyel Zsófia parakerékpárossal dolgozik együtt. 

György azt is megsúgta, hogy sokszor alapvető hiba az is a sportolóknál, hogy gyakran azt sem tudják, mi áll pontosan a szerződésükben. Az ő munkája pont ezért túlmutat egy egyszerű menedzseri feladaton.

Magyarországon az egyéni sportolók leginkább támogatókat keresnek, mert a hétköznapokban nehezen boldogulnak, és napi két edzés mellett nincs idejük rá. Ehhez az kell, hogy a sportolók önálló brandként is megállják a helyüket amiben ha nem segítenek nekik, akkor maguknak kell ezt felépíteniük. Ezt sokszor nehezebb feladat mint a sportpályán teljesíteni! 

A sportmenedzselés fontosságát szemléltetve egy ikonikus filmből idézett Tóth György:

"Az 1976-ban forgatott Rocky első részében az edző azt mondta, a pályafutását ott rontotta el, hogy nem volt menedzsere már a kezdetektől, ezért nem lett híres bokszoló. A menedzser tehát elengedhetetlen egy élsportolónak, hiszen olyan feladatokat tud levenni a válláról, amivel egyébként nem lenne ideje foglalkozni."

Címkék: