Rövid pórázon: egyre nagyobb hátrányt szenvednek el az állami iskolába járó diákok
Az állami oktatási intézményeknek olyan kevés jut, hogy „rövid pórázos működésükre sem elég” – hívta fel a figyelmet a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. - írja a szabadfold.hu.
Az egyházi oktatási intézmények tanulóinak csaknem háromszor több pénzt juttat az állam.
Közleményük idézi a Költségvetési Felelősségi Intézet számításait, amelyek szerint az állami iskolák diákonként idén 61 300 forintot kaptak, a jövő évi költségvetésben a Klebelsberg Központhoz tartozóknál ez várhatóan 58 ezerre csökken.
Míg az egyházi iskolának – az idei tanévben 1308 intézmény van –160 ezer forint jár diákonként, s ez jövőre a tervek szerint tovább, akár 200 ezer forintra nő.
A PDSZ szerint ezzel a magyar diákok több mint háromnegyedét diszkriminálják, ezért arra készülnek, hogy utólagos alkotmánybírósági normakontrollt kérnek. Az egyházi iskolák viszont azzal érvelnek, hogy technikai fejlesztésre és elmaradásuk leküzdésére fordítják a pluszpénzt.
Már tavaly is feltűnő volt, hogy 2010-hez képest szinte a duplájára nőtt az egyházi iskolákban tanuló diákok létszáma.
Ennek oka ugyanakkor nem abban keresendő, hogy a szülők vallásos szellemiségű intézményben hívőként taníttatnák gyermekeiket, hanem az a tény, hogy a rendszerváltás utáni kormányok oktatáspolitikai tervei sorra elvéreztek, az állami iskolák nem feltétlenül tudnak lépést tartani a 21. század kihívásaival.
A kormány legutóbb már az önkormányzatoktól is elvette az iskolákat, igaz, ezzel egy tapodtat nem jutott előbbre oktatáspolitikai fronton.
Hét évvel ezelőtt még a kétszázat sem érte el az egyházi iskolák száma Magyarországon, két éve viszont már mintegy 350 működött.
Ma már 1308 ilyen intézményt tartanak nyilván.