Takaró Mihály: Az iskola nem a gyermekek igényeit kielégítő intézmény
Nem elfogult az alaptanterv, mert József Attilát is tanítanak, magyarázta Takaró Mihály, a Nat egyik kidolgozója. - írja a veszpresszo.hu.
Egész oldalas interjút adott a Magyar Nemzetnek Takaró Mihály a Nemzeti alaptantervről, és az M1-nek adott interjújával ellentétben itt már azt sem hallgatták el, hogy ő volt a Nat egyik kidolgozója. Az antiszemita írók és a Horthy-rendszer iránti rajongásáról ismert irodalomtörténész azt mondta az alaptantervet ért súlyos kritikákról:
csakis értékelvű megközelítésnek van helye. Ebbe pedig nem fér bele az a világnézeti harc, amit ma sokan próbálnak szakmai álarcban folytatni a Nat ellen.
Azt pedig, hogy nem csak jobboldali kánonépítés folyik, azzal próbálja igazolni, hogy József Attila benne marad a tananyagban.
Arra a kérdésre, hogy az előírt olvasmányok meghozzák-e a gyerekek kedvét az olvasáshoz, azt válaszolta:
Az iskola nem a gyermekek igényeit kielégítő intézmény, hanem az a feladata, hogy átörökítse a nemzeti kultúrát.
Így aztán
nem lehet kérdés, hogy Egri csillagok vagy Harry Potter
– mondta, bár odáig azért nem jutott el, mint Maróth Miklós, aki szerint azért van veszélyben a magyar identitás, mert a fiatalok Harry Pottert és Pókembert olvasnak. Ráadásul
nem minden érték, ami az adott pillanatban korszerűnek tűnik
– folytatta Takaró.
Az alaptantervet már számos bírálat érte, az MTA Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya például azt írta: gátolja az irodalomtanítás szakmai megújulását és az irodalmi kultúra fenntartását, a legjobb az lenne, ha visszavonnák az egészet. Az Oktatói Hálózat szerint a legkevésbé sem segíti elő, hogy a fiatalok elsajátítsák a sikeres életvitelhez és munkavállaláshoz szükséges kompetenciákat az iskolában. Legutóbb Orbán Viktor és Simicska Lajos egykori gimnáziumának 55 tanára írt alá egy nyílt levelet arról, hogy elutasítják a NAT idén szeptemberi bevezetését.