Törvénytelenül vették el a rokkantnyugdíjasok pénzét, így reagált rá Orbán (+videó)
180 ezer ember járandóságáról van szó. - írja a nyugatifeny.hu.
Az Országgyűlés hétfői ülésén Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője a rokkantnyugdíjasok helyzetéről kérdezte Orbán Viktort.
Sebián-Petrovszki felelevenítette, hogy az Alkotmánybíróság ítélete szerint alkotmánysértő a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvény egyik rendelkezése, amely a korábbi rokkantnyugdíjasok rokkantsági ellátásának összegét szabályozza.
Az Alkotmánybíróság 2019. március 31-ét szabta ki a törvény megváltoztatásának határidejéül. A határidő több mint egy éve lejárt, mégsem történt meg ez a korrekció — mondta a DK-s politikus, aki kiemelte:
Az Alkotmánybíróságnak azzal volt gondja, hogy úgy csökkentették a rokkantnyugdíjakat, hogy az érintetteknél nem vizsgálták meg azt, hogy beállt-e náluk valamilyen egészségügyi változás.
Sebián-Petrovszki szerint több százezer embert érintett hátrányosan ez a módosítás, több tízezren pedig kiestek a rendszerből.
Hozzátette: volt példa arra, hogy havi 122 ezer forintos ellátás havi 30 ezer forint alá csökkent. Ezért azt a kérdést tette fel a Orbánnak, hogy mikor akarják megoldani ezt az ügyet.
A miniszterelnök válaszában azt állította: amikor 2010-ben átvették a kormányzást, annyi visszaélést találtak, hogy kénytelenek voltak új szabályokat létrehozni.
Továbbra is kitartok amellett az álláspontunk mellett, hogy tömegesek voltak a visszaélések
– mondta Orbán, hozzátéve:
Akitől ezt a rokkantnyugdíjat elvették vagy átminősítették, azoknak felkínáltuk a lehetőséget, hogy visszajelentkezzenek egészségügyi vizsgálatra. Nem tették meg. Nem akarok gyanúsítgatni senkit, hogy miért nem tették meg, de nagyon sokan nem tették meg
Viszontválaszában Sebián-Petrovszki László nehezményezte, hogy ezúttal sem hangzott el konkrét határidő a módosításra vonatkozóan, illetve arra is kiért, hogy akik méltatlanul szenvedték el az intézkedést, azoknak kártérítés járhat-e.
A DK-s politikus szerint öt év alatt
180 ezer emberről beszélünk
tömeges problémáról van szó, nem néhány hibás eljárásról.
Viszontválaszában Orbán az őszödi beszédet emlegette, illetve hogy az ellenzéktől örökölték meg ezt a helyzetet, emellett azzal söpörte a DK-s képviselő kérdését, hogy
az Alkotmánybíróság ítéletét le kell fordítani lassacskán döntési nyelvre, ezt igyekszünk is megtenni, de higgye el, hogy nem olyan egyszerű.
Videó: