h i r d e t é s

Ülésezik az Országgyűlés

Olvasási idő
4perc
Eddig olvastam
a- a+

Ülésezik az Országgyűlés

2016. november 14. - 14:01
0 komment

A szegénység felszámolásáról, az ellenzék munkájáról, az oktatásról és az alkotmány-módosításról is szó volt a napirend előtti felszólalások között, az Országgyűlés hétfői ülésén - írja a magyarhirlap.hu.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) parlamenti államtitkára (j) napirend előtt felszólal az Országgyűlésen. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Parázs hangulatban teltek a napirend előtti felszólasok a parlament hétfői ülésén. Számos téma szóba került, köztük az alkotmánymódosítás és a letelepedési kötvény is.

Fidesz: A Jobbik egy táborba került Gyurcsány Ferenccel

Répássy Róbert (Fidesz) felidézte, hogy a népszavazáson a voksolók 98 százaléka fejezte ki egyet nem értését az unió migrációs politikájával szemben. Hozzátette: az, hogy az alaptörvény módosítását november 8-án az Országgyűlés baloldali pártjai - az MSZP és a DK független képviselői - elutasították, nem okozott meglepetést, az viszont igen, hogy a magát nemzetinek mondó Jobbik is ezt tette. Szerinte ezzel egy táborba került azzal a Gyurcsány Ferenccel, aki néhány éve még vízágyúkat vetett be ellenük. Úgy látta, saját pecsenyéjüket sütögetik, s eleget tettek megbízójuk kérésének, de hogy ez a megbízó, nem a választópolgárok közössége volt, az biztos. 

Dömötör Csaba szerint az ellenzéki pártok nem tudták félretenni, hogy nekik az a jó, ami rossz a kormánynak. Mint mondta, az ellenzék nem a magyar emberek érdekeit nézi, hanem Brüsszel szempontjait képviseli a parlamentben. Az államtitkár nemzeti érdeknek nevezte, hogy érvényt szerezzenek a népszavazás eredményének a kvótacsomag sikeres elutasítása céljából. Hozzátette: decemberben lesz az uniós csúcs lesz, s a kormány mögött álló 3,3 millió szavazat jó alapot nyújt a kvóta elleni küzdelemhez, s hogy minden lehetséges eszközzel fellépjenek a betelepítési program végrehajtása ellen, még ha az ellenzék gáncsolja is ezt. . Azt is nemzeti érdeknek nevezte, hogy a magyar gazdaság tovább erősödjön, ez pedig a bérekben is megmutatkozott. Ismertette a kormányzat minimálbérre vonatkozó javaslatát.

KDNP: Az ellenzéki pártoknak nem a nemzeti érdek a legfontosabb 

Rétvári Bence (KDNP) az ellenzéki pártok együttműködésére mutatott rá a kormányoldallal szemben, megjegyezve: "egy társaságban ül" az MSZP, a DK és a Jobbik, utóbbi ötször annyiszor szavazott együtt a szocialistákkal, mint a kormánnyal. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc (DK) is kilátásba helyezett együttműködést a Jobbikkal korábban a kétharmad lebontása érdekében, és ez meg is történt a Fidesz-KDNP alaptörvény-módosítási javaslatával - mutatott rá. Kijelentette: mindennek az az oka, hogy az ellenzéki pártok a saját rövid távú politikai érdekeiket a nemzeti érdek elé helyezik. 

MSZP: A kormány a szegények ellen küzd

Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) szerint a kormány nem a szegénység felszámolásáért küzd, hanem a szegények ellen, és rámutatott arra: a népesség 44 százalékát érinti a szegénység problémája. Az egyik legnagyobb kockázati tényezőnek nevezte a gyermekvállalást. Okolta a tankötelezettség leszállítását, amellyel sokan szorulnak ki az ellátásból, és 220 ezerre tette a veszélyeztetett gyermekek számát. Arra kérte a kormányt, csatlakozzon ahhoz a tevékenységhez, amelyet pártja végez. 

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára kétségbe vonta a szocialisták elkötelezettségét a szegénység felszámolásáért, emlékeztetve, ezen programjuk arca sokáig Hagyó Miklós volt. A Fidesz-KDNP kormány egyik legnagyobb erényének nevezte, hogy "nem halat adott az embereknek, hanem megtanította őket halászni", 600 ezer ember már nem segélyből tengődik, hanem saját jövedelméből. Szólt még azokról az intézkedésekről, amelyet a kormány tett a családok érdekében. 

Jobbik: A kormány nem akarja megszüntetni a letelepedési kötvényeket

Vona Gábor (Jobbik) szerint a kérdés az, az a hazaáruló, aki pénzért árulja a hazát letelepedési kötvény formájában, vagy, aki ezt szeretné megszüntetni. Úgy látta, a kormány nem akarja kivezetni a letelepedési bizniszt, mert ebből finanszírozzák azt "az aljas médiarendszert", ami a Jobbikot mocskolja. Szerinte a kormánynak nincsenek szakmai érvei, s ha a Jobbik mond valamit, akkor válaszul mocskolódnak, most pedig elővették "a csodafegyvert", Terry Blacket és Zuschlag Jánost. Megerősítette: szóról szóra beterjesztik az Orbán Viktor által javasolt alaptörvény-módosítást, egy plusz mondattal, ami a kötvények megszüntetését érinti. 

Dömötör Csaba szerint egyértelmű, hogy a Jobbik cserben hagyta az országot, most próbálja menteni a menthetőt, s üres jogászkodásba menekül. Idézte Vona Gábor korábbi kijelentését, miszerint, ha valaki nem szavazza meg a módosítást, akkor az hazaárulással felérő tett. Ha a Jobbiknak valóban fontos az alkotmányos védelem, miért nem szavazták meg. "Milyen érzés Gyurcsány Ferenccel egy akolban lenni, az MSZP-vel egy vályúból enni?" - tette fel a kérdést, s kitért arra, hogy nem csodálkozna, ha a Jobbik és a baloldali pártok technikai együttműködése megvalósulna, a Jobbik a "perverzt technikai koalíció" irányába masírozik.

LMP: Kudarc a kormány oktatáspolitikája 

Ikotity István (LMP) az oktatás problémáira hívta fel a figyelmet, de  kudarcnak nevezte a kormány eddigi teljesítményét, amely az olcsó munkaerővel versenyeztette az országot. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ is kudarcot vallott - jelentette ki -, de az a politika is, ami mindig spórolt az oktatáson. Fejezzék be a felsőoktatás szétverését! - szólította fel a kormányt. 

Rétvári Bence egy friss kimutatásra, az unió oktatási és képzési figyelőjére hívta fel a figyelmet, amely szerint a kormány törekvései a magyar oktatási-köznevelési rendszerben választ adnak a problémákra. Magyarországon az oktatás erősödik - hangsúlyozta. Maga az unió cáfolja, hogy Magyarország kevesebbet költene oktatásra az átlagánál és a kellőnél, az ország korábbi hátrányát ledolgozta és előnyre váltotta - mutatott rá.

magyarhirlap.hu