Van, ahol múzeummá alakították a vasgyárat - így is lehet rekultiválni
Az ózdi vasgyár helyén a nagy semmi, Ostravában kávézók és kuturális terek nyíltak a vasgyár helyén.
Csehország harmadik legnagyobb városa elsősorban ipari múltjáról ismert. Ostrava a szénbányászat és a nehézipar európai központja volt, ipari komplexuma pedig ma is meghatározó része a városnak, melyet az UNESCO a Világörökségek közé sorolt be.
Ostrava történelmi ipari központját az elmúlt években újjáélesztették, szabadidős, szórakoztató- és oktatási központtá alakították át.
A Vítkovice Vasmű egykor a Rothschild család birtokában volt, ők 1843-tól kezdték meg itt a nagy volumenű fejlesztéseket. A ma látható létesítmények a 19. század végéről, a 20. század elejéről maradtak fenn, ekkor történt a komplexum teljes átépítése. A 20. század második felében Ostrava már egyértelműen acélvárosként élte mindennapjait és játszott fontos szerepet az ország iparában.
A rendszerváltás után a bányák nagy részét bezárták és megindult a város megtisztítása az ipari tevékenység következtében keletkezett szennyezésektől.
Vítkovice ma egész napos programot kínál a látogatóknak, akik nemcsak megnézhetik, de ki is próbálhatják az itt kiállított gépek, eszközök nagy részét. A 150 hektárt elfoglaló területet folyamatosan fejlesztik és alakítják, hogy Csehország ipari múltjából még többet tárjon fel az érdeklődők előtt.
Vítkovice közvetlenül a városközpontban található, amint a látogatók belépnek ide, úgy érezhetik magukat, mint egy jövőben játszódó, hollywoodi produkció kulisszái között.
A párhuzam részben nem meglepő, hiszen Ostrava évek óta mágnesként vonzza a filmes stábokat, összefutni itt hírességekkel a mozi világából egyáltalán nem számít ritkaságnak. A vasból és acélból készült monumentális tornyok, csövek és laikusok számára átláthatatlan szerkezetek látványa még azokat is lenyűgözi, akik nem elsősorban a technika iránt érdeklődnek. Ez az acélváros minden ízében nosztalgiát áraszt magából, egy egykor hatalmas, mára letűnt világ emlékét idézi.
Vítkovice egész területe nemzeti műemlék, ezen túlmenően pedig az UNESCO által védetté nyilvánított terület. Ez az egyetlen hely Európában, ahol a bányászattól kezdve a feldolgozáson át a gyártásig a vasipari termelés minden egyes folyamata egyetlen helyen zajlott és ahol valamennyi gépet és berendezést sikerült megőrizni. (mienkavilag.hu)