h i r d e t é s

WikiLeaks: Svédország le akarta bombázni Afganisztánt, hogy jobb marketingje legyen a harci repülőiknek

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

WikiLeaks: Svédország le akarta bombázni Afganisztánt, hogy jobb marketingje legyen a harci repülőiknek

2021. augusztus 26. - 05:48

Újabb sokkoló információt hozott nyilvánosságra a WikiLeaks a nyugat háborús stratégiáira vonatkozóan, amely ezúttal Svédországra vetett rossz fényt.

JAS 39 Gripen vadászrepülõgép repül a kecskeméti MH 59. Szentgyörgyi Dezsõ Repülõbázis felett 2021. július 2-án. A légi bázison augusztus 28-án és 29-én nemzetközi repülõnapot és haditechnikai bemutatót tartanak. - Fotó: MTI/Bús Csaba

TRT World videójának összefoglalója szerint Svédország azt javasolta egy NATO-szövetségeseknek küldött levelében, hogy bombázzák le Afganisztánt. Ezt pedig a WikiLeaks-dokumentumok tanulsága szerint azért találták ki, hogy marketingelhetőbbek legyenek a harci repülőik.

A szövetségeseknek küldött levelet egyébként Robert Silverman, az Egyesült Államok svéd nagykövete írta az Afganisztánban tartózkodó egységeknek és már a levélből egyértelműen kiderül, hogy ki áll a levél mögött:

„A svéd fegyveres erők azt javasolták, hogy be kell vetni a JAS Gripen repülőket Afganisztánban. A svéd katonaság a bevetés mellett lobbizott arra hivatkozva, hogy a harctéri tapasztalat jó lesz a légierő számára és így jobb marketing lehetőségek nyílnak a Gripen előtt”

- olvasható a levélben.

A WikiLeaks birtokába jutott dokumentumok szerint az amerikai nagykövet arra kérte a NATO-t, hogy helyezzenek nyomást Svédországra, hogy további katonákat és erőforrásokat küldjenek Afganisztánba.

Silverman állítása szerint a svédek nyilvánosan felvállalták, hogy szükséges a JAS Gripenek bevetése, hogy növeljék a hazai fejlesztésű gépek harctéri tapasztalatát. Ez a tapasztalat pedig rendkívül fontos a védelmi iparnak, mert ebből derül ki az egyes fegyverek hasznossága.

Svédország alapvetően komoly erőfeszítéseket tett a NATO-akció tekintetében, sok katonával segítették az afgán harcokat, a vezető szerep azonban az Egyesült Államoké volt. A kivonulás természetesen mindent megváltoztatott, Afganisztán így oda került vissza, ahonnan elindult. (liner.hu)