h i r d e t é s

412 felett volt az euró, a dollár 432 felett

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

412 felett volt az euró, a dollár 432 felett

2022. szeptember 28. - 13:04

A keddi MNB-döntést és annak indoklását kedden még stabil teljesítménnyel viselte el a forint. 

A kép illusztráció! - Forrás: pixabay.com

A szerdai kereskedésben azonban fordult a hangulat: a nemzetközi piacokon megfigyelt eladói nyomás, a feltörekvő devizák szenvedése és a gázár újabb elszállása megviselte a hazai fizetőeszközt. Az euró ellenében egy hónapja nem látott mélypontjára került, a dollár-forint árfolyama pedig már 430 felett jár.

Nem csillapodik a forintra nehezedő eladói nyomás, az elmúlt percekben az euró-forint kurzusa a 413-as szinthez is közel volt.

A dollár ellenében pedig a 431-es szint felett ragadt a kurzus.

Sorra esnek el a szintek

Az euró-forint árfolyama már a 412-es szint felett is járt, vagyis reggel óta 4 egységgel került feljebb a kurzus. Vagyis miközben a régiós devizák közül a lengyel zloty 0,5%-ot gyengült, a cseh korona stabil, a forint 1%-ot veszített az értékéből, ami azt jelzi, hogy magyar specifikus tényező is állhat a hazai fizetőeszköz hirtelen leértékelődése mögött.

A mostani régiós devizagyengülés egyébként részben

  • a kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulattal függ össze, közben ,
  • a dollár ereje nem csillapodik,
  • a feltörekvő piaci befektetési eszközöktől inkább szabadulnak most a befektetők,
  • a háború és emiatt a nyugati-orosz szembenállás fokozódik (szankciós csomagokról is jönnek új hírek), és
  • ami a forint szempontjából - a magyar gazdaság magas energiakitettsége miatt - rendkívül kedvezőtlen, szerdán is elszálltak a gázárak.

Ezen túlmenően lehet még a forint gyengülése mögött hazai fejlemény. A keddi kamatdöntés és az azt követő kommunikáció után világossá válhatott a piac számára, hogy az MNB szerint elérkezett a kamatciklus teteje, és nem fogják tovább emelni az alapkamatot, viszont más szigorító eszközöket bevetnek. A befektetők ezt értelmezhették úgy is, hogy nem lesznek olyan magasságban a rövid magyar kamatok, mint azt eddig várta a piac, ez pedig a forint ellen hat. Főleg egy olyan időszakban, amikor egyértelműen az infláció emelkedésére van kilátás idehaza, az MNB prognózisa szerint is.

A forint nincs egyedül a régióban, de jobban ütik

A forint esésével párhuzamosan a lengyel zloty is gyengül. Az euróval szembeni jegyzései a 4,8-as szint fölé emelkedtek, ami 1,5 havi csúcsnak felel meg. A forintot azonban a szerdai kereskedésben is jobban ütik, mint a lengyel fizetőeszközt, ez összefügghet azzal, hogy a magyar jegybank kihirdette a mostani kamatciklus végét a tegnapi kamatemelésével. (Portfolio)