h i r d e t é s

A gyártók helyett a magyar kormány viseli a felelősséget a sebtében engedélyezett kínai és orosz vakcinákért

Olvasási idő
1perc
Eddig olvastam
a- a+

A gyártók helyett a magyar kormány viseli a felelősséget a sebtében engedélyezett kínai és orosz vakcinákért

2021. február 05. - 08:50

A sürgősséggel engedélyezett vakcinákért, például a Magyarországra behozott kínai és orosz oltóanyagért nem a gyógyszergyártó, hanem az érintett kormány visel felelősséget - hívta fel a figyelmet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A német politikus a Népszava brüsszeli tudósítójának adott nyilatkozatában megerősítette, hogy Brüsszelben egyetlen döntés sem született a huszonhét uniós vezető tudta nélkül, a tagállamok a vakcinagyártókkal folytatott tárgyalások minden részletéről tudnak, hiszen havi 5-7 ülés zajlik a tagállami képviselők bevonásával.

"A sürgősségi engedély azzal jár, hogy a kormány átvállalja a felelősséget a gyógyszergyártótól" - hívta fel a figyelmet Ursula von der Leyen arra, hogy a kínai és az orosz vakcina magyarországi vásárlását az egységes európai stratégia kudarcának tartja-e. Mint köztudott, az Európai Gyógyszer Ügynökség (EMA) által jóváhagyott oltóanyagért a gyártó viseli a felelősséget.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyanez a helyzet a brit gyógyszerhatóságnál is, azaz az átoltottságban az uniós országoknál jobban teljesítő Egyesült Királyságban ha a sürgősségi jóváhagyás 24 óra alatt születik meg, akkor a vakcináért ott is a kormánynak kell felelősséget vállalnia, nem a gyártónak. Eközben az EMA számára amerikai sztenderdek miatt legalább 2-3 hét kell, ami alatt bekérnek a gyógyszergyártóktól minden adatot, alapos és mindenre kiterjedő vizsgálatot végeznek.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy „Minden gyártó maga dönti el, hogy kérvényezi-e az ideiglenes engedélyt az Európai Gyógyszerügynökségnél, …. és ha a kínai, az orosz vagy bármely más oltóanyag gyártója benyújtja az európai engedélyezési eljárás iránti kérelmet - amit mostanáig egyikük sem tett meg -, akkor ki kell nyitniuk a könyveiket, átadniuk az adataikat, és ugyanolyan átláthatóságot biztosítaniuk, mint a többieknek. Csakis így lehet európai jóváhagyást szerezni."

Azt is hangsúlyozta, hogy a most világelső átoltottsági adatokkal rendelkező Izrael ezt úgy tudta elérni, hogy egyrészt kiváló a digitális infrastruktúrája, másrészt az általa kötött megállapodások előírják, hogy a betegek adatait továbbítani kell a gyógyszercégeknek. “Ilyet mi nem teszünk Európában” - húzta alá a bizottsági elnök. (Portfolio)