h i r d e t é s

A hírhedt török maffiavezér Erdoganék újabb szennyesét teregette ki

Olvasási idő
3perc
Eddig olvastam
a- a+

A hírhedt török maffiavezér Erdoganék újabb szennyesét teregette ki

2022. augusztus 29. - 18:23

Hosszú szünet után ismét izgalmas történetekkel jelentkezett a török maffiafőnök, Sedat Peker, aki tavaly májusban nyilvánosan szembefordult a török kormánypárttal és milliók által megtekintett YouTube-videókban kezdett el részletesen mesélni a regnáló elit sötét titkairól.

Sedat Peker - Forrás: Duvar English

Az Egyesült Arab Emírségekben élő, Törökország által körözött gengszter néhány hete Twitter-bejegyzésekben teregeti ki a hatalomban lévő szennyesét. Szombaton például egy, a török tőzsdét behálózó bűnszervezetről írt, amely kenőpénzeket zsarolt ki a részvénypiacokon kereskedő vállalatoktól.

Peker az állította, hogy ennek vezetője az állami pénzügyi felügyelet (SPK) korábbi igazgatója, Ali Fuat Taskesenlioglu volt, de a szálak egészen Recep Tayyip Erdogan török elnök közvetlen környezetéhez vezetnek el. A kegyvesztett maffiafőnök szerint az államfő két tanácsadója is résztvevője és haszonélvezője volt a korrupt ügyleteknek, Taskesenlioglu mögött pedig Serhat Albayrak kormánypárti médiamágnás áll, aki Erdogan vejének, Berat Albayrak volt pénzügyminiszternek a bátyja.

A bűnszervezet működését Peker egy török üzletasszony, Mine Tozlu Sineren kálváriáján keresztül mutatta be, aki nem volt hajlandó kifizetni a kért kenőpénzt. Sineren 2018-ban tőkeemelést szeretett volna végrehajtani befektetési cégénél, ám a pénzügyi felügyelet elutasította az erre vonatkozó kérelmét. Peker elmondása szerint az üzletasszonyt előbb az SPK vezetője, Ali Fuat Taskesenlioglu húgához, Zehra Taskesenliogluhoz irányították, aki történetesen a kormányzó AKP képviselője.

A politikus 12 millió lírát (akkori árfolyamon nagyjából 720 millió forintot) kért azért, hogy elsimítsa a dolgokat. A kenőpénzt Sineren papíron egy tanácsadó cégnek fizette volna ki - Peker az erről szóló szerződéstervezetet is közzétette Twitteren. Miután az üzletasszony ezt megtagadta, Erdogan két tanácsadója próbálta rávenni arra, hogy tejeljen. Egyikük Serkan Taranoglu már 200 ezer lírával is beérte volna - ez olvasható ki legalábbis a Peker által nyilvánosságra hozott WhatsApp-üzenetváltásokból, amelyek állítása szerint Sineren és Taranoglu között zajlottak.

Később a török ipari és kereskedelmi kamarákat tömörítő TOBB egy magas rangú vezetője, Salih Orakci ajánlotta fel szolgálatait 2,5 millió líráért, luxusautókért és vállalaton belüli részesedésért cserébe. Sineren ebbe már belement, de amikor az Orakcival való társulás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, kihátrált a partnerségtől. Az üzletasszonynak emiatt a bűnszervezet bosszújával kellett szembenéznie.

Befektetési cégéről lejárató cikkek jelentek meg Burak Tascinak, a 2018-ban az egyik török kormánypárti médiakonglomerátum által felvásárolt Hürriyet munkatársának a tollából. A kérdéses gazdasági újságírónak Peker szerint kifejezetten az volt a feladata, hogy megfenyítse a korrupciótól elzárkózó üzletembereket. A hatóságok is felléptek a vállalat ellen, mondvacsinált okkal több esetben is vagyonelkobzással sújtották azt.

Sineren a Halk TV-nek adott szombati interjúban arról beszélt, hogy kisebb pontatlanságtól eltekintve minden stimmel Peker beszámolójában. Az érintettek zömében hallgatnak, mások tagadnak, néhányan, köztük Serhat Albayrak és Ali Fuat Taskesenlioglu is jelezték, hogy feljelentést tesznek rágalmazásért. A Hürriyet közben szép csendben eltávolította Tasci cikkeit internetes archívumából, illetve elérhetetlenné vált az elnöki tanácsadó, Taranoglu személyes weboldala is, aki a szóbeszéd szerint egészségügyi okokra hivatkozva benyújtotta lemondását.

Zehra Taskesenlioglu férjét, Ünsal Bant hétfőn letartóztatták, mert a gyanú szerint személyes adatokat adott át hitveséről Pekernek. A maffiózó még vasárnap elismerte, hogy előzőleg beszélt Bannal. Szerinte a bűnszervezet vele akarja elvitetni az egész balhét.

A hatpárti ellenzéki összefogás rendőrségi feljelentést tett Peker Twitter-bejegyzései miatt, bár a konzervatív Jó Párt (IYI) vezére, Meral Aksener is elismerte, hogy nem várnak sokat a hatóságoktól. A pártelnök ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy a jövő évi választásokat az ellenzék nyeri meg, és ezáltal az igazságszolgáltatás független, pártatlan és rettenthetetlen lesz.

Peker újbóli aktivizálódása két szempontból is aggasztó lehet Erdogan számára. Egyrészt vádaskodásai rásüthetik a korrupció bélyegét az AKP-ra a jövőre esedékes parlamenti- és elnökválasztások előtt, másfelől pedig rivaldafénybe való visszatérése arra is utalhat, hogy zavar támadt Törökország és Emírségek viszonyában. A két ország tavaly állította helyre az elmérgesedett diplomáciai kapcsolatokat, a közeledéssel párhuzamosan a dubaji hatóságok figyelmeztették Pekert, hogy tartózkodjon az újabb videók készítésétől. A maffiózó majdnem egy évig nem hallatott magáról, éppen ezért komoly jelentőséggel bír az, hogy megtörte a csendet. (Népszava)